Zwiedzamy Pieniny. Najlepsze atrakcje turystyczne

Od okolic Wiednia aż po Rumunię rozciąga się Pieniński Pas Skałkowy. Z wąskiego i niskiego pasa skał wapiennych, wskutek procesów erozyjnych, wypiętrzyło się tylko jedno pasmo górskie, znajdujące się na terenie Polski i Słowacji – Pieniny.

Stosunkowo niewielkie pasmo należące do łańcucha Karpat, każdego roku przyciąga turystów z całej Europy. Imponujące skały wapienne, zróżnicowana roślinność, jezioro zaporowe czy spływ Dunajcem to główne atrakcje regionu.

 

Pieniny Środkowe, Spiskie i Małe

Najważniejszą częścią pasma górskiego są Pieniny Środkowe, zwane również Centralnymi lub po prostu Pieninami. Właśnie na tym terenie pasma znajduje się największe bogactwo przyrodnicze, w większości objęte ochroną jako część Pienińskiego Parku Narodowego. Nad Pieninami Środkowymi góruje słynny szczyt wapienny – Trzy Korony (982 m n. p. m.).

Pieniny Spiskie są natomiast najniższą częścią Pienin, z najwyższym wzniesieniem Żar (879 m n. p. m.). Małe Pieniny z kolei, paradoksalnie mogą poszczycić się najwyższym szczytem całego pasma. Znajdująca się na ich terenie Wysoka liczy bowiem 1050 m n. p. m.

 

Pieniński Park Narodowy

 

Powstały w Pieninach Park Narodowy nosi miano najstarszego tego typu obiektu w Polsce. Założony został 1 czerwca 1932 roku i od tamtego czasu jest stale poszerzany. Obecnie obejmuje zróżnicowaną florę i faunę na terenie 23,46 km2. Wstęp na teren Parku jest bezpłatny.

Uwagę zwraca ogromna liczba gatunków roślin naczyniowych, których na terenie Parku jest ok. 1100. Lasy tworzą głównie jodły i buki, jednak napotkać można również na świerki. Ponadto, w Pieninach występują także reliktowe gatunki roślin, w tym pochodzące z epoki lodowcowej sosny.

Faunę Pienińskiego Parku Narodowego tworzą głównie bezkręgowce, m.in. niespotykane nigdzie indziej owady. Nie brakuje również płazów, jak salamandra plamista i traszka oraz gadów, wśród których są zaskroniec zwyczajny czy gniewosz plamisty. Natomiast nad głowami turystów szybuje rozmaite ptactwo – niezwykle dużo jest tutaj sów oraz gatunków drapieżnych. W Pieninach żyje niewiele ssaków, w lasach spotkać można co najwyżej te najbardziej pospolite, jak dziki, czy sarny.

 

Pieniny – najważniejsze szczyty

Pomimo że, w porównaniu chociażby do pobliskich Tatr, szczyty pienińskie są stosunkowo niskie, słyną z zachwycających krajobrazów. Z punktów widokowych podziwiać można zbocza i szczyty pienińskie oraz tatrzańskie. Często również możliwe jest dostrzeżenie Beskidów. Droga na szczyt między wapiennymi skałami, wśród bogatej roślinności to również sama przyjemność. Do najważniejszych szczytów w Pieninach należą:

  1. Trzy Korony (982 m n. p. m.) – najbardziej znany i najwyższy szczyt w Pieninach Centralnych. Masyw Trzech Koron tworzy 5 turni wapiennych, w tym najwyższa – Okrąglica, na której szczycie znajduje się platforma widokowa. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Pieninach, zwłaszcza ze względu na krajobrazy rozpościerające się z galerii widokowej. Widoczny jest stąd niemal cały teren Pienińskiego Parku Narodowego, duża część Tatr, a przy dobrej widoczności nawet Babia Góra.

 

Najczęściej Trzy Korony zdobywane są ze Szczawnicy lub Krościenka nad Dunajcem. Z obu miejscowości biegną żółte i niebieskie szlaki. Również przez Czorsztyn prowadzi oznaczona na niebiesko trasa na szczyt. Turyści chcący odwiedzić schronisko PTTK, znajdujące się pod szczytem, wybierają żółty, niebieski lub czerwony szlak ze Sromowiec Wyżnych. Wszystkie trasy krzyżują się w tzw. „Siodle”, skąd prowadzi krótkie podejście na Okrąglicę. Wejście na szczyt turni jest płatne w okresie od 20.04 do 31.10. Bilet normalny – 5 zł, ulgowy – 2,5 zł. Bilety upoważniają również do wejścia na Sokolicę.

 

  1. Sokolica (747 m n. p. m.) – góra słynąca z wielu głębokich przepaści i rozpościerających się nad nimi widoków na Pieniny Środkowe oraz Tatry. Najbardziej imponujący jest uskok do przełomu Dunajca. Na jednej z jego ścian znajduje się zwracająca uwagę forma skalna – „Głowa Cukru”. Symbolem Sokolicy jest licząca 500 lat, reliktowa sosna pochylona nad przepaścią.

 

Na Sokolicę prowadzi niebieski szlak ze Szczawnicy oraz zielony z Krościenka nad Dunajcem. Wejście na szczyt z punktem widokowym jest płatne – bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,5 zł. Bilety upoważniają również do wejścia na Trzy Korony.

 

  1. Wysoka (1050 m n. p. m.) – zwany również Wysokimi Skałkami szczyt jest zdecydowanie mniej znany od Trzech Koron, pomimo miana najwyższej góry w Pieninach. W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej wzniesień Wysoka należy do Małych Pienin. Ze względu na lokalizację szczytu, z punktu widokowego podziwiać można nieco inne rejony Pienin oraz Tatr.

 

Wybierając się w drogę z terenu Polski, szczyt można zdobyć niebieskim szlakiem ze Szczawnicy lub zielonym z Jaworek.

 

Przełom Dunajca

Przełom przecinającej pasmo górskie dwukrotnie, najdłuższej rzeki w Pieninach jest znaną w całej Europie, najpopularniejszą atrakcją regionu. Niezwykłym doświadczeniem jest spływ Dunajcem, pomiędzy monstrualnych rozmiarów, pokrytymi roślinnością, ścianami wapiennymi.

Spływ tratwą kierowaną przez flisaka rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych. Turyści mają do wyboru 2 trasy:

 

  • do Szczawnicy – długość trasy to 18 kilometrów, a czas trwania spływu ok. 2 godziny 15 minut. W sezonie (od 1 lipca do 31 sierpnia) bilet normalny kosztuje 54 zł, a w pozostałym okresie 52 zł. Bilety ulgowe to odpowiednio – 32 zł i 27 zł
  • do Krościenka nad Dunajcem – dłuższa trasa, mierząca 23 kilometry. Podróż trwa ok. 2 godziny 45 minut. Ceny biletów normalnych to 68 zł w sezonie, 66 zł poza sezonem, a ulgowych 39 zł i 34 zł.

 

Wzdłuż Dunajca prowadzi również Droga Pienińska – trakt spacerowo-rowerowy. Trasa ma swój początek w Szczawnicy, a koniec w Czerwonym Klasztorze – miejscowości słowackiej. Po drodze turyści podziwiają m.in. Masyw Trzech Koron, turnie Sokolicy, czy też Samą Jedną – osamotnioną turnię skalną.

 

Jezioro Czorsztyńskie

Sztuczny zalew, zwany jeziorem Czorsztyńskim powstał na zaporze wodnej na Dunajcu. Jest to miejsce wypoczynku turystów, którzy mają możliwość plażowania, jak również wypożyczenia kajaków. Dodatkową atrakcją jest rejs statkiem „Biała Dama”. Kursuje on między dwoma zamkami zlokalizowanymi na przeciwległych krańcach jeziora. Rejs w jedną stronę między Czorsztynem a Niedzicą wymaga kupna biletu: normalny 4 zł, ulgowy 3 zł. Zamki górujące nad Jeziorem Czorsztyńskim to:

 

  1. Zamek w Czorsztynie – właściwie ruiny powstałego w XIV wieku zamku. Dostępne dla zwiedzających w cenie: 5 zł bilet normalny, 2,5 zł bilet ulgowy. W sezonie tj. od 05 do 30.09 zwiedzanie możliwe jest w godzinach 9-18, a przez pozostałą część roku od 10 do 15.
  2. Zamek w Niedzicy – pochodzący z podobnego okresu, średniowieczny zamek warowny w Niedzicy zachował się o wiele lepiej od tego w Czorsztynie. Turyści mogą odwiedzić komnaty zamkowe, wozownię oraz spichlerz. W sezonie, od maja do września, zwiedzanie jest możliwe od 9 do 19, natomiast przez resztę roku do 16. Bilety: normalny 14 zł, ulgowy 12 zł. Osobny bilet w cenie 4 zł obowiązuje przy wejściu do spichlerza, który czynny jest tylko w sezonie głównym.

 

Pieniny – najsłynniejsze miejscowości turystyczne

  1. Krościenko nad Dunajcem – najchętniej odwiedzana przez turystów wieś w regionie. Swój początek mają tutaj szlaki turystyczne prowadzące na Trzy Korony oraz Sokolicę. Miejscowość jest również bogata w zabytki, takie jak np. Kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku, czy dwór Dziewolskich – siedziba ostatnich prywatnych właścicieli Krościenka.
  2. Szczawnica – miasto liczące ok. 6 tys. mieszkańców, od wieków jest chętnie odwiedzane przez turystów. Tutejsze szczawy – lecznicze wody mineralne – cieszą się olbrzymią sławą od niemal 200 lat. Szczawnica to uzdrowisko, przyciągające głównie kuracjuszy, chcących wyleczyć w tutejszych sanatoriach choroby układu oddechowego. Oczywiście, miejscowość jest również świetnym punktem wypadowym dla miłośników wspinaczek i spacerów. Szczawnica stanowi w końcu jeden z krańców Drogi Pienińskiej – malowniczej trasy wzdłuż Dunajca.
  3. Czerwony Klasztor – miejscowość słowacka, zawdzięczająca swoją nazwę powstałemu w XIV wieku zespołowi klasztornemu. Dzisiaj jego pozostałości stanowią zabytek i są otwarte dla turystów. Do Czerwonego Klasztoru można dojść pieszo Drogą Pienińską ze Szczawnicy.
Poprzedni artykułLista rzeczy na wycieczkę szkolną. Co warto zabrać?
Następny artykułGdzie zabrać dzieciaki? 4 pomysły na wycieczki szkolne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj