Znamy nowych mistrzów Polski w narciarstwie alpejskim

Na trasie narciarskiej PKL Palenica I 22-24 stycznia o tytuły Międzynarodowego Mistrza Polski rywalizowali najlepsi narciarze alpejscy. Po mistrzostwo Polski sięgnęli: Michał Michalik i dwukrotnie Piotr Habdas. Wśród kobiet najszybsze były: Magdalena Łuczak, Sabina Majerczyk i Katarzyna Wąsek. W trakcie zawodów przedstawiciele Polskich Kolei Linowych, które są właścicielami ośrodka Palenica i Polski Związek Narciarstwa podpisały umowę o długofalowej współpracy.

Pierwszy dzień rywalizacji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim wyłonił najlepszych zawodników i zawodniczki w slalomie gigancie. Na podium stanęli Piotr Habdas i Magdalena Łuczak. Drugiego dnia narciarze ścigali się w  kategorii slalom, w której zwyciężyli Sabina Majerczyk i po raz drugi Piotr Habdas. W czwartek, po raz pierwszy w krajowych mistrzostwach, alpejki i alpejczycy rywalizowali w slalomie równoległym. Tytuł w tej kategorii zdobyli Katarzyna Wąsek i Michał Michalik. W Międzynarodowych Mistrzostwach Polski wzięło udział łącznie 78 zawodników.

W trakcie zawodów przedstawiciele Polskich Kolei Linowych i Polskiego Związku Narciarskiego podpisali umowę o współpracy, która zakłada m.in. organizację kolejnych edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Szczawnicy. Jest to powrót zawodów na czarną trasę Palenica I, ponieważ zawody odbywały się tu już wcześniej, ostatnie w latach 90.

– Cieszymy się, że na Palenicę wracają alpejskie zmagania o mistrzostwo Polski. Co roku trenują tu najlepsi narciarze, teraz mogą na tym stoku także rywalizować o najważniejsze tytuły. Trasy w ośrodku PKL Palenica są profesjonalnie przygotowane i stwarzają idealne warunki do treningu zarówno zawodowcom, jaki osobom, które jeżdżą rekreacyjnie. Trasa Palenica I posiada również homologację FIS. Podpisanie porozumienia z PZN daje PKL możliwość udzielania jeszcze większego wsparcia dla polskiego narciarstwa. Wierzymy, że współpraca będzie się rozwijać – mówi Janusz Ryś, prezes Polskich Kolei Linowych.

– W Szczawnicy odbyły się świetne mistrzostwa Polski, na bardzo dobrze przygotowanych trasach. Jesteśmy teraz w trakcie obchodów 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego, te mistrzostwa pięknie wpisują się w nasz jubileusz. Bardzo cieszy mnie wysoka frekwencja, która gwarantuje rozwój narciarstwa alpejskiego na następne lata. Współpraca z Polskimi Kolejami Linowymi na pewno wesprze jeszcze ten rozwój – Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

W ramach nowej współpracy na trasie Palenica I zostanie zorganizowana także IV edycja Młodzieżowego Pucharu Polski. 28 i 29 stycznia młodzi narciarze powalczą w slalomie oraz slalomie gigancie, natomiast w dniach 12-14 lutego odbędą się Mistrzostwa Polski Junior C.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here