Malownicze Zielone Skałki nad Zbiornikiem Czorsztyńskim

Wybierasz się w okolice zamku w Niedzicy? Zwróć uwagę na urokliwy krajobraz, który tworzą Zielone Skałki – pasmo wapiennych skał w Pieninach Spiskich.

Historia i obszar

Zielone Skałki to pasmo o długości 2 km. Jego najwyższy punkt znajduje się 616 m. n.p.m. Tworzy je aż kilkanaście skał – wśród największych wyróżniamy skały Pieronka, Rybiarka, Ślusarska Skała oraz Walantowa. Czaru tej okolicy dodaje fakt, że między poszczególnymi skałami napotkamy niewielkie łąki i doliny. Nazwa pasma wspomniana została już w 1822 roku na austriackich mapach (wówczas jako „Zelene”).

Budowa geologiczna

Zielone Skałki są zbudowane z wapienia krynoidowego serii czorsztyńskiej. Przed powstaniem sztucznego zbiornika istniała tu topiel nazywana „Żyłą od Morskiego”. W rejonie Zielonych Skałek znajdziemy dwie jaskinie dostępne dla turystów: Schronisko w Zielonych Skałkach oraz Schronisko w Zielonych Skałkach Górne.

Przyroda

Zielone Skałki wyróżniają się również walorami przyrodniczymi – zaobserwujemy tu rzadko występujące gatunki roślin, takie jak kokorycz żółtawa oraz pluskawica europejska. W 1966 obszar Zielonych Skałek włączono do Pienińskiego Parku Narodowego – większa jego część nie jest dostępna dla turystów.

Doskonałą okazją do podziwiania Zielonych Skałek w całej okazałości rejs po Zbiorniku Czorsztyńskim, na który możemy zdecydować się w miejscowości Niedzica.

Poprzedni artykułWąwóz Homole i jego tajemnicza legenda
Następny artykułRezerwat przyrody Biała Woda – idealny na piesze wędrówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj