Zegarek do biegania – sprawdzi się w górach?

Chodzenie po górach to przyjemność sama w sobie, dlatego rzadko liczymy wtedy spalone kalorie czy pokonane kilometry. Jednak coraz więcej osób wybierających się na górskie wyprawy zabiera ze sobą zegarki sportowe. Czy swoją rolę dobrze spełni zegarek do biegania?

Zaawansowane sportowe zegarki do biegania to urządzenia, które posiadają szeroką gamę funkcji. Krokomierz, GPS, pomiar aktywności, pokonana trasa, licznik kalorii, aby wspomnieć o kilku z nich. Co więcej, możemy też kupić zegarek z funkcją pomiaru tętna ze specjalnym nadajnikiem na klatkę piersiową, który na bieżąco mierzy tętno. Na jego podstawie możemy precyzyjnie określić swoją wydolność i dobrać odpowiednie parametry treningu.

Zegarki do biegania świetnie sprawdzają się właśnie w tej aktywności zarówno na krótkich, jak i na dłuższych trasach, ale czy będą mogły sprawdzić się w górach?

Co powinien mieć zegarek w góry?
W sprzedaży znajdziemy też specjalne zegarki outdoorowe przeznaczone dla amatorów górskiego trekkingu. Nie są tanie, ale za to kuszą wieloma ciekawymi opcjami, chociaż większość funkcji pokrywa się z tymi oferowanymi przez modele sportowe. Większość modeli zegarków górskich ma funkcje takie jak GPS, kompas, funkcję mierzenia wysokości na podstawie GPS albo z wysokościomierzem barycznym, który generuje mniejsze ryzyko błędu, opcję nawigacji po trasie, ponadto funkcje pozwalające na pomiary aktywności.

Gdy weźmiemy pod uwagę jeden z popularnych modeli zegarków do biegania – Polar M400, który dostępny jest w sklepie DoBiegania.pl pod adresem http://www.dobiegania.pl/elektronika-do-biegania-pulsometry-zegarki-polar-m400-czarny-p-10587.html, możemy przekonać się, że w znacznie niższej cenie możemy otrzymać model, który również będzie pomocny w górskich wędrówkach.

Czy zegarek do biegania sprawdzi się zawsze w górach?
Generalnie wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. Przedstawiony powyżej zegarek do biegania to dobry pomysł wtedy, gdy nie planujemy bardzo dalekich wypraw z dala od osad ludzkich. Może się okazać, że bateria zegarka po prostu się wyczerpie, zwłaszcza wtedy, gdy będziemy mieli przez cały czas włączony GPS, który pobiera najwięcej energii.

Także w górach nie będzie nam potrzebny zegarek z funkcją pomiaru tętna, który po prostu będzie wtedy zbędnym gadżetem. Również większość zegarków do biegania nie posiada wbudowanego kompasu, wobec tego nie będziemy mogli na ich podstawie szybko sprawdzić kierunku, chyba że skorzystamy z GPS.

Gdy jednak chcemy po prostu zapisać naszą aktywność podczas górskich wędrówek odbywających się na krótszych dystansach, wtedy zegarek sportowy do biegania jak najbardziej się sprawdzi. Będziemy mogli wtedy łatwo zarejestrować naszą wędrówkę na mapie, pokonany dystans, różnice wysokości, a potem sprawdzić je na oprogramowaniu dołączonym do zegarka.

Podsumowując, jeżeli nie oczekujemy od zegarka, żeby towarzyszył nam podczas bardzo wymagających wypraw w nieznane, po prostu wybierzmy model do biegania, który sprawdzi się też przy innych typach sportów, na przykład jeździe na rowerze. Gdy jednak szukamy profesjonalnego zegarka górskiego przystosowanego właśnie do przemierzania górskich szlaków i bezdroży, pomyślmy o kupnie dedykowanego modelu.