Nawiedzony Zamek Ogrodzieniec

Na słynnym szlaku Orlich Gniazd spotkamy zamek skrywający długą, interesującą historię – miejsce klimatycznych wycieczek, idealne dla pasjonatów starych warowni. To obowiązkowy element na mapie wszystkich miłośników historii.

Zamek Ogrodzieniec. Historia

Zamek powstał za czasów panowania Bolesława Krzywoustego. W 1241 roku najazd tatarski zrównał go z ziemią, po czym dopiero w XIV wieku wybudowano nowy, gotycki zamek, który stanowił siedzibę Włodków Sulimczyków.

Następne dekady przyniosły zamkowi kolejne zmiany właścicieli. Należeli do nich m.in. Jan Rzeszowski, Seweryn Boner, Jan Firlej. W 1587r. Zdobyły go wojska arcyksięcia Maksymiliana, który pretendował do polskiego tronu. Ostatnim właścicielem zamku okazała się rodzina Wołczyńskich. Po drugiej wojnie światowej, obiekt został poddany nacjonalizacji. W 1973 roku ukończono prace konserwatorskie, mające doprowadzić zamek do ładu po latach zaniedbań i grabieży.

Duchy na zamku?

Legenda głosi, że zamek w Ogrodzieńcu jest nawiedzony. Wierzy się w istnienie „Czarnego psa”, który pojawia się na zamku po zmroku. Ma być to dusza kasztelana krakowskiego, Stanisława Warszyckiego, znanego także jako „jeździec bez głowy”, straszący w Dankowie.

Janosik w Ogrodzieńcu

Ogrodzieniecki zamek był wdzięcznym plenerem do realizacji wielu filmów. Zrealizowano tu część zdjęć do „Janosika”, a także film „Rycerz” oraz ekranizację „Zemsty”.

Zwiedzanie

Zamek w Ogrodzieńcu dostępny jest dla zwiedzających przez 8 miesięcy w roku – w kwietniu, od maja do sierpnia, we wrześniu, październiku i listopadzie. Realizowane są w nim imprezy cykliczne, np. festyny rycerskie i inne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych.

Poprzedni artykułMont Blanc, czyli Dach Europy
Następny artykułWanda Rutkiewicz – najwybitniejsza Polka himalaizmu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj