Zakopane – jak i gdzie uprawiać Ski–touring?

Uwielbiasz zimę w górach? Poszukujesz ciekawej opcji na aktywny wypoczynek w Tatrach podczas ferii? Jeśli nie masz ochoty na narty czy też snowboard to idealną propozycją dla Ciebie może być Ski-touring. Sport ten pozwala na wybranie się w wyższe partie gór oraz podziwianie przepięknych widoków. Zobacz jakie możliwości w zakresie Ski-touringu oferuje Ci Zakopane i okolice.

Z  czym się to je?

Ski-touring nazywany jest inaczej skialpinizmem lub narciarstwem wysokogórskim. Sport ten polega na wędrówce górskiej na nartach z podklejonymi fokami, a także zdobywaniu za ich pomocą górskich szczytów. Dużym atutem tego rodzaju aktywności jest możliwość poruszania się nieuczęszczanymi przez narciarzy trasami. Podstawowy zestaw, niezbędny do uprawiania ski-touringu to narty (lżejsze od zjazdowych, ale posiadające skorupę usztywniającą staw skokowy), wiązania umożliwiające odblokowanie pięty przy podchodzeniu oraz usztywnienie przy zjeździe. Ważnym elementem są foki, podklejone do spodów nart. Umożliwiają one podchodzenie na deskach do góry bez ślizgania się. Kijki stosowane w ski-touringu są wyższe od tych, które służą do narciarstwa zjazdowego.

Jak przygotować się do wycieczki?

Uprawiając Ski-touring musimy pamiętać o dobrym przygotowaniu, które w późniejszym czasie może uchronić nasze zdrowie oraz życie. Przede wszystkim każda wspinaczka ski-tourowa powinna być dokładnie zaplanowana. Nie powinniśmy jej odbywać samotnie, a w co najmniej 2-3 osobowych grupach. Każdy z uczestników powinien mieć przy sobie zestaw lawinowy, czyli sondę, łopatkę, detektor. Pamiętajmy, aby mieć przy sobie sprawny telefon komórkowy. Planując wycieczkę ski-tourową powinniśmy dostosować ją do naszych umiejętności narciarskich, możliwości fizycznych, warunków atmosferycznych. Na ski -toury powinniśmy zabierać odpowiednie ubranie, które pozwoli nam nie przegrzać się podczas intensywnego podejścia, ale uchroni nas przed wychłodzeniem, gdy będzie niska temperatura, wilgotność i silny wiatr.

Popularne trasy

Wybierając się do Zakopanego na ski-touring możemy wybierać w wielu trasach. Najbardziej popularne, odznaczające się średnim stopniem trudności trasy to np. Rusinowa polana (Suma podejść/zjazdów: 350m./150m. Czas trwania: 3-5 godz.); Iwanicka Przełęcz (Suma podejść/zjazdów: 550m./550m. Czas trwania: 5-7 godz.); Hala Gąsiennicowa (Suma podejść/zjazdów: 650m./650m); Czubik (Suma podejść/zjazdów: 900m./900m. Czas trwania: 5-7 godz. Trudność: średnia).

Wypożyczalnie

Będąc w Zakopanem bez swojego sprzętu możesz skorzystać z wypożyczalni Tatra Trade (Droga na Bystre 2A, 34-500 Zakopane). Jest czynna od pn–ndz, od godz. 8:00-16:00. Kolejna wypożyczalnia – Yurtski, znajduje się w Kuźnicach. Warto również dołączyć do internetowych grup zrzeszających miłośników ski-touringu. Tam zawsze znajdziecie praktyczne informacje dotyczące tego jak zdobyć sprzęt wspinaczkowy, czy przygotować się do wycieczek ski-tourowych.

Planujesz wypoczynek w Zakopanym? Wejdź na stronę: http://www.visitzakopane.pl/