
Górski krajobraz to również przecinająca skały woda. Jednym z ciekawszych zjawisk są wywierzyska. Woda wytryskająca prosto ze skalnych szczelin utrzymuje przez cały rok prawie niezmienną temperaturę, zbliżoną do 4-5oC. Taka woda to marzenie nie jednego turysty w upalny dzień.
W polskiej części Tatr największe wywierzyska to: Chochołowskie, Lodowe, Bystre, Goryczkowe i Olczyskie. Bystre i Goryczkowe położone są poza szlakami turystycznymi.
Wywierzysko Chochołowskie
Jak można domyślić się po nazwie, wywierzysko to znajduje się w Dolinie Chochołowskiej, ok. 30 m na południe od Skały Kmietowicza. Prowadzi do niego mała, 1 minutowa, ścieżka.
Wypływająca ze skał woda tworzy niewielki lecz urokliwy stawek. Z wywierzyska wypływa ok. 400 litrów wody na sekundę.
Jeziorko wykorzystywane było przede wszystkim do pojenia bydła. Obecnie ma głębokość ok. 160 cm. Niegdyś było głębsze, jednak spłycono je, wrzucając kamienie i kłody drzewa. Wszystko po to, aby bydło się w nim nie potopiło.
Wywierzysko Olczyskie
To największe wywierzysko w polskich Tatrach. Daje początek Olczyskiemu Potokowi.
Położone jest u podnóży Skupniów Upłazu na polanie Olczyskiej.
Miejsce to stało się celem wandali w 1999 r. Od tego czasu woda nie wypływa już spomiędzy skał układając się w stożek, a z niemal okrągłego zagłębienia wśród głazów.
Obfite opady powodują, że woda w tym miejscu wypływa pod ciśnieniem na kilkadziesiąt centymetrów do góry.
Znajduje się tu platforma widokowa z której można bezpiecznie podziwiać wypływającą wodę.
Lodowe Źródło
Leży w Dolinie Kościeliskiej na wysokości Bramy Kraszewskiego, po wschodniej stronie potoku Kościeliskiego.
Wypływająca woda tworzy nieduże rozlewisko. Przy wywierzysku znajduje się pomost obserwacyjny, z którego doskonale widać wypływającą pod ciśnieniem wodę, która płynie wyraźnie w dwóch kierunkach.
Bez względu na porę roku woda ta ma temperaturę w granicach 4,5–4,7oC. A na sekundę wypływa średnio 600-700 litrów wody.