Niezdobyty olbrzym K2

Zimowa, polska wyprawa na K2 zakończyła się niepowodzeniem. Niedosyt czuje sam Wielicki wraz z grupą, jak i rodacy. Mimo doskonałego przygotowania, okazuje się, że K2 zimą jest dla śmiałków bezlitosny. Co sprawia, że jego zdobycie w warunkach zimowych do tej pory okazywało się niewykonalne?

K2 – najwyższy szczyt Karakorum

K2, nazywany również Czogori, Kechu czy Dapsang to drugi co do wysokości szczyt ziemi (8611 m n.p.m.). Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu, co pozostaje przedmiotem sporów terytorialnych. Choć oficjalnym administratorem terenów jest Pakistan, w konflikt swojego czasu włączyły się również Indie, które również roszczą sobie prawa do szczytu.

Ekstremalne warunki

To jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty zimą, za co odpowiadają niezwykle trudne warunki pogodowe na nim panujące. Średnia temperatura wówczas oscyluje w granicach od -45 do -55 stopni Celsjusza, zaś wiatr osiąga prędkość nawet do 500km/h!

K2 – pochodzenie nazwy

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi tajemnicza nazwa szczytu? Tuż obok egzotycznie brzmiących, innych nazw szczytów Karakorum, K2 z pewnością się wyróżnia.

W 1856 Brytyjczyk T.G. Montgomerie z indyjskiego urzędu mierniczego umieścił K2 na liście 35 szczytów Karakorum. Wówczas te nie posiadały unikalnych nazw, a były oznaczane jedynie symbolem K (Karakorum) i kolejną cyfrą, określającą jego geograficzną pozycję.

Z biegiem czasu, szczyty Karakorum zaczęto nazywać ich lokalnymi nazwami. K2 jednak, jako wyjątkowo odosobniony nie uzyskał innej nazwy po dziś dzień. Wraz z upowszechnieniem nazwy K2, uznano ją za oficjalną.

Góra Morderca

Tak właśnie nazywany bywa K2. Uważany jest za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik. Trudne warunki pogodowe i przeszkody techniczne sprawiły, że K2 cechuje się największym odsetkiem wypraw śmiertelnych. Do dziś nikomu nie udało się zdobyć szczytu zimą.

Pierwsi zdobywcy

K2 zdobyty po raz pierwszy został w 1954 roku przez włoską wyprawę pod dowództwem Ardito Deiso. Pierwszą kobietą, która zdobyła szczyt była Wanda Rutkiewicz – dokonała tego 23 czerwca 1986 roku.

Polska wyprawa na K2

W styczniu 2018 roku rozpoczęła się polska wyprawa na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, w skład której wchodziło 13 uczestników. Niestety, i tym razem K2 pozostał niezdobyty zimą – Wielicki ogłosił koniec wyprawy na początku marca, czego powodem były niesprzyjające warunki i zagrożenie lawinowe.

Poprzedni artykułWisła – atrakcje, które warto zobaczyć
Następny artykułNiedźwiedź na szlaku. Co zrobić, gdy go spotkasz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj