Wybór obuwia narciarskiego? Nie może być przypadkowy

Buty narciarskie to jeden z najważniejszych elementów ubioru każdego narciarza. Często jest to temat bagatelizowany, co jest kompletnym nieporozumieniem – narty należy traktować jako dodatek, przedłużenie do buta – jednak to obuwie pozwala nam na przenoszenie siły na narty, daje komfort stopom nawet po wielu godzinach zabawy na mrozie, a do tego zmniejsza ryzyko kontuzji. Bez dobrych butów się nie obejdzie. Jakie buty wybrać na narty i snowboard? Pytanie nie jest oczywiste.

Wypożyczenie? Można, ale…

Wypożyczalnie rozwiązują wiele problemów narciarzy i snowboardzistów. Szczególnie te finansowe. Wystarczy, że jesteś jako-tako ubrany, zajdziesz do odpowiedniej wypożyczalni i voila! Jesteś gotowy na stok. W tym materiale pominiemy wady wypożyczania innych części narciarskiego ekwipunku, skupiając się na meritum: butach. Abstrahując od kwestii higienicznych, prawie wszystkie buty narciarskie mają w tej chwili termoplastyczny botek, który pod wpływem używania dopasowuje się do stopy. W przypadku buta z wypożyczalni mamy tu miks różnych kształtów stóp (i często ich wad), ciężarów wypożyczających itd. – taki but nie dopasuje się nam do stopy i nie będzie wygodny. I tyle.

Jakie obuwie wybrać?

Wszystko zależy od tego, jak często jeździmy w góry, jak lubimy jeździć i jaki mamy budżet. Na rynku nie brakuje obuwia narciarskiego dobrej jakości – brakuje jednak często wiedzy, jak wybrać obuwie idealne dla nas. Niestety rozmiar to za mało – gdyby buty narciarskie można było dobrać tak samo, jak wszystkie inne, nie byłoby tego poradnika. Specjaliści mówią o różnym poziomie dopasowania czy o flexie, my postaramy się jednak sprawę nieco uprościć. Dobre obuwie narciarskie możesz kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, np. tutaj.

Jakie buty dla początkującego narciarza?

Dopiero planujesz naukę lub jeździsz okazjonalnie, niejako przy okazji, raz w roku? Nie zależy Ci na szybkim doskonaleniu jazdy? W takim razie potrzebujesz przede wszystkim butów wygodnych, miękkich (skala twardości 60-80), takich, które łatwo się zakłada i ściąga oraz takich, które nie wymuszają nienaturalnej pozycji. Fajnie, jeśli w butach jest przełącznik ski/walk, który pozwoli nam stosunkowo łatwo się w takich butach przemieszczać. Jeśli na stoku planujemy spędzać cały dzień, zwróćmy uwagę na zapewnienie ciepła dla stóp.

Pierwsze koty za płoty

Określasz swój poziom jako średniozaawansowany i chcesz przeskoczyć na wyższy level? Spróbuj buty z kategorii All Mountain, o twardości 90-110. Takie buty są sztywniejsze, przez co dają lepszą kontrolę nad nartami, a jazda w nich może być szybsza, bardziej agresywna. Wygoda jednak dalej jest równie ważna: zazwyczaj na stoku spędzasz cały dzień, nie możesz marzyć o zdjęciu butów zaraz po pierwszym zjeździe. Zwróć uwagę na podeszwę termoformowalną, canting (regulacja dopasowania cholewki), regulację klamer oraz obecność śruby z boku buta.

Szukasz butów zimowych na wyjazd? Zajrzyj do naszego sklepu internetowego – https://sportowybutik.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here