Wybieramy buty górskie

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie obuwie to najważniejszy element wyposażenia turysty górskiego. To, czy wypad w góry uznamy za udany, zależeć będzie w głównej mierze od tego, czy nasze stopy nie ulegną otarciu, odparzeniu lub przegrzaniu, dlatego właśnie na tym aspekcie należy skupić nasze przygotowania do wyjścia w góry.

Na co zwrócić uwagę?

Czynników, które powinny mieć wpływ na podjętą przez nas decyzję, jest bardzo wiele. Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakim terenie będziemy wędrować i czy będą to trasy krótkie, raczej spokojne, czy też długie wyprawy po graniach od schroniska do schroniska. Zwróćmy też uwagę na to, czy kupowane przez nas buty są oddychające i/lub wodoodporne. Na pewno ważny jest także odpowiedni materiał oraz przyczepność podeszwy buta do podłoża, co jest szczególnie istotne podczas wędrówki po skałkach. Wreszcie, należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie obuwia podczas przymierzania.

Wybieramy rodzaj obuwia

W zależności od tego, jakiego rodzaju wędrówki planujemy, należy odpowiednio dobrać obuwie, które z jednej strony będzie wystarczająco wygodne, a z drugiej – niezbyt kosztowne. Mamy więc do dyspozycji, ogólnie rzecz biorąc, następujące rozwiązania:

  • Sandały. Wbrew pozorom mogą one doskonale sprawdzić się turystyce górskiej, o ile będziemy stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Doskonale sprawdzą się one na przykład wówczas, gdy w środku upalnego lata wybierzemy się na spacer tatrzańskimi dolinami – Kościeliską lub Chochołowską. W takich warunkach wysokie buty trekkingowe będą jedynie niepotrzebnie grzać stopę, podczas gdy sandały dadzą nam komfort i wygodę. Pamiętajmy jednak, że sandały nie dają nam żadnej ochrony przed urazami mechanicznymi, więc ich zastosowanie jest mocno ograniczone i w żadnym wypadku nie należy wychodzić w nich w wysokie góry.
  • Niskie buty trekkingowe. Tego rodzaju buty są przede wszystkim dość uniwersalne. Doskonale sprawdzą się one w warunkach wędrówek po lasach i nizinach, a gdy zabierzemy je w niezbyt wymagające góry, również okażą się bardzo przydatne. Rzadko kiedy zapewniają nam ochronę przed wodą, ale w warunkach ciepłej, pewnej pogody świetnie nadają się do pokonywania względnie łatwych, popularnych szlaków.
  • Wysokie buty trekkingowe. Sztywne i z reguły przynajmniej w pewnym stopniu wodoodporne obuwie trzymające kostkę to niezbędnik dla turysty wybierającego się w wysokie partie gór. Wykonane są na ogół z kilku warstw różnych materiałów funkcyjnych, zapewniając stopie maksymalną wygodę i komfort. Dzięki antypoślizgowej, silnie bieżnikowanej podeszwie, zapewniają nam wysoki poziom bezpieczeństwa, a usztywnienie kostki na pewno niejednokrotnie uratuje nas podczas wędrówek po skałkach. Nie wolno zapominać o tym, że buty nad kostkę chronią nas także przed dość powszechnymi w górach żmijami. 
  • Buty turystyczne wysokogórskie. Dla entuzjastów alpinizmu i trekkingu wysokogórskiego producenci przygotowali zupełnie inną grupę specjalistycznego obuwia, zapewniającego pełną ochronę przed przemoczeniem i zimnem. Tego typu buty zbudowane są na ogół dwuwarstwowo – z zewnętrznej „skorupy” i wewnętrznej wkładki.

Jak widać, każdy rodzaj obuwia górskiego ma swoje konkretne zastosowania. Zależnie od tego, jak wyobrażamy sobie nasze wędrówki, należy dobrać odpowiedni rodzaj butów. Pamiętajmy więc, by nie kierować się jedynie wyglądem i ceną, ale zwrócić uwagę także na aspekty funkcjonalne i przeznaczenie butów, a wówczas nasze górskie wycieczki na pewno będą przebiegały bez problemów z bólem i otarciami stóp.

Poprzedni artykułHala Gąsienicowa i schronisko Murowaniec
Następny artykułSzczawnica: nie tylko uzdrowisko