Wrocław – nie tylko na weekend

Jednym z najpiękniejszych regionów Polski jest Dolny Śląsk. Stolicą regionu jest Wrocław – miasto, w którym na turystów czekają nie tylko zabytki architektury świeckiej i sakralnej, ale także liczne muzea, parki, ogrody i szereg innych jeszcze atrakcji.

 

Stare centrum miasta

Jest nim Ostrów Tumski – miejsce ciche o wyjątkowo nastrojowym charakterze. Miejsce to jest interesujące o każdej porze dnia, ale szczególnego blasku nabiera wieczorem, kiedy jego uliczki rozświetlone są blaskiem bijącym od gazowych latarni. Nad Ostrowem Tumskim góruje monumentalna sylwetka zbudowanej w XIII wieku katedry pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. W sąsiedztwie katedry znajdują się inne cenne zabytkowe obiekty. Wśród nich jest między innymi najstarsza świątynia Wrocławia – kościół pod wezwaniem świętego Idziego. Elewację świątyni zdobi arkadowy fryz z cegły, do bardzo skromnego wnętrza prowadzi późnoromański portal. Na Ostrów Tumski wejdziemy poprzez Most Tumski. Od strony wyspy Piasek wejścia na post strzegą dwie figury: świętej Jadwigi Śląskiej, która jest patronką Dolnego Śląska i świętego Jana Chrzciciela – patrona katedry i miasta.

Pomniki we Wrocławiu

Zwiedzając miasto zwróćmy uwagę na znajdujące się w różnych punktach miasta pomniki. Większość z nich to bardzo poważne dzieła sztuki jak chociażby znajdujący się na Rynku pomnik naszego najwybitniejszego komediopisarza Aleksandra Fredry czy pomnik Mikołaja Kopernika. Ale w mieście są także pomniki, które mogą nas bardzo mocno zaskoczyć. Przykładem takiego pomnika jest płaskorzeźba, która znajduje się nad wejściem do Piwnicy Świdnickiej (to najstarszy lokal gastronomiczny we Wrocławiu. Od XIV wieku znajduje się w tym samym miejscu – w podziemiach miejskiego Ratusza). Płaskorzeźba przedstawia mężczyznę na rauszu oraz czyhającą na niego z trzewikiem w dłoni żonę.

Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu?

Wielu turystów przyciąga Panorama Racławicka. Ten monumentalny obraz został namalowany wspólnie przez Wojciecha Kossaka i Jana Stykę. Prace nad obrazem trwały 9 miesięcy. Namalowanie obrazu, którego wysokość wynosi 15 metrów, a długość 120 metrów zajęło artystom wyjątkowo mało czasu. Pierwotnie obraz znajdował się we Lwowie. W wyniku zmiany granic po II wojnie światowej Lwów znalazł się w granicach ZSRR. Obraz szczęśliwie udało się jednak odzyskać w 1946 roku. Na mocy decyzji podjętej przez Rząd Jedności Narodowej został przekazany w ręce włodarzy Wrocławia. Jest prezentowany w specjalnie na ten cel zbudowanej rotundzie. Ekspozycja jest udostępniana zwiedzającym dopiero od roku 1985. Wielu turystów, którzy przyjeżdżają do Wrocławia wizytę w mieście rozpoczyna od spaceru po Rynku. Wizytówką tego miejsca i jednym z symboli miasta jest Ratusz – przepiękna budowla wzniesiona w stylu gotyckim. We wnętrzu Ratusza zachowały się sale o bogatym wystroju rzeźbiarskim. Jedną z najpiękniej zachowanych jest Sala Wielka. Kolejnym symbolem Wrocławia są krasnale z brązu. Spacerując po Rynku szukajmy Życzliwka i Bankusia. Szukaniem krasnali zajmują się równie chętne dzieci jak i dorośli. To jedynie wybrane atrakcje Wrocławia aby poznać je wszystkie polecamy wybrać się na kilka dni. W hostelu Amnesia znajdziecie wygodny nocleg w dobrej cenie.

Poprzedni artykułJak się ubrać na rower w sezonie jesienno-zimowym?
Następny artykułJak się przygotować na jesienne wędrówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj