Wodogrzmoty Mickiewicza. Dlaczego powinieneś je zobaczyć?

Za tajemniczą nazwą kryje się malowniczy cud natury, który powinien zobaczyć każdy miłośnik gór. To wspaniałe miejsce skrywa w sobie nie tylko cudowne widoki, ale i interesująca historię. Wodogrzmoty Mickiewicza to obowiązkowy punkt na mapie każdego, kto planuje emocjonującą wyprawę.

Umiejscowienie

Wodogrzmoty Mickiewicza to wodospady umiejscowione w Tatrach Wysokich. Tworzą je trzy, wielkie kaskady oraz kilka mniejszych na potoku Roztoka, wypływającym z Pięciu Stawów Polskich. Trzy, okazałe kaskady noszą niemniej imponujące nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot

Historia Wodogrzmotów

Aby poznać historię tej niesamowitej okolicy, należy cofnąć się do XIX wieku, gdy wodospady zyskały nazwę „wodogrzmoty” z racji hałasu, jaki powoduje spadająca woda. W 1890 roku Towarzystwo Tatrzańskie nadało im nazwę obowiązującą do dziś: Wodogrzmoty Mickiewicza. To wydarzenie miało upamiętnić sprowadzenie prochów słynnego wieszcza na Wawel, co upamiętnia tablica ustawiona przy Niżnim Wodogrzmocie. Co ciekawe – Adam Mickiewicz nie był w żaden sposób związany z Tatrami, występują nawet wątpliwości, czy wieszcz kiedykolwiek przebywał w tych rejonach.

Pierwsza, turystyczna wyprawa w okolice Wodogrzmotów miała miejsce w 1879 roku. Wtedy też odwiedził je malarz, Walery Eljasz. Oficjalnie, wodospady można zwiedzać od 1886 roku – wtedy też doprowadzono do nich turystyczne ścieżki.

Wodogrzmoty Mickiewicza dziś

W 1990 roku na Drodze Oswalda Balzera wybudowano most, z którego można obserwować Pośredni i Wyżni wodogrzmot. Niżni jest zdecydowanie gorzej widoczny. W tej okolicy napotkamy również punkt widokowy doskonały do obserwacji Gerlachu. W pobliżu wodospadów znajduje się magazyn schroniska Roztoka.

Co zachęca do zwiedzania?

Wodogrzmoty Mickiewicza warto zobaczyć ze względu na ich walory środowiskowe – imponujące kaskady robią niesamowite wrażenie. Okolica – nadzwyczaj spokojna – nadaje się doskonale do rodzinnych wycieczek. Historia drzemiąca w starych wodospadach sprawia, że klimat wyprawy będzie bez wątpienia wyjątkowy.

Poprzedni artykułNajlepsze miejsca w Czechach na narty z całą rodziną
Następny artykułCo skrywa Jaskinia Mroźna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here