Wielkanoc w górach – jak górale ją obchodzą?

Pisanki, święcenie pokarmów i lany poniedziałek to tradycje znane w całym kraju. Podhale to rejon, w którym wielkanocnych zwyczajów istnieje znacznie więcej – niemal każda wieś posiada własne tradycje, słabo kojarzone już w sąsiednich miejscowościach! Jeśli wybierasz się na Wielkanoc w góry, warto zaznajomić się z lokalnymi tradycjami. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Święcenie ducha

Rzadka, wielkanocna tradycja spotykana jest obecnie właściwie tylko w Bukowinie Tatrzańskiej. Święcenie ducha polega na podpalaniu zebranej w lesie huby za pomocą ognia z kościelnych paschałów. Następnie, z płonącą hubą należy obejść domostwo 3 razy, jednocześnie odmawiając modlitwy. Zwyczaj ma na celu zapewnienie szczęścia i dobytku.

Babskie zwyczaje

W mniejszych miejscowościach, takich jak Ząb można spotkać osoby praktykujące świąteczne zwyczaje dedykowane przede wszystkim kobietom. Przykładem może być ten, według którego kobieta powinna „wygonić” męża z domu podczas przygotowywania świątecznych wypieków. Ten wówczas udaje się na pole, gdzie w ziemię wkłada poświęconą, wielkanocną palmę.

Inną tradycją świąteczną dotycząca panienek na wydaniu jest ta nakazująca obcięcie kosmyka włosów o poranku wielkanocnym, a następnie umycie głowy w potoku. Miało to zapewnić dziewczynie urodę i prędkie zamążpójście. W innych okolicach sądzi się, że zwyczaj ten ma zapewnić po prostu… zdrowe i bujne włosy.

Tradycje rodzinne

W Jurgowie napotkamy zwyczaj jedzenia tzw. krajonki, którą domownicy powinni zjeść ze wspólnej miski, a nawet tą samą łyżką, co ma zapewnić im wieczną miłość i porozumienie. Spokój rodzinnemu gospodarstwo ma zapewnić poświęcenie domu wodą przyniesioną z kościoła.

Poprzedni artykułŚwięta Wielkanocne w górach. Noclegi i atrakcje w Zakopanem
Następny artykułMuzeum tatrzańskie – dlaczego musisz je zwiedzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj