Wielka Siklawa na upalne dni

Myślisz o wyjeździe do Zakopanego latem, ale obawiasz się, że będzie brakowało tam miejsc do ochłody w najcieplejsze dni? Oprócz siedzenia w cieniu lub klimatyzowanych pomieszczeniach można spędzić ten czas aktywnie, z dłuższą przerwą na ochłodę, wybierając szlak do Wielkiej Siklawy.

Królowa Polskich Wodospadów

Ten największy wodospad w Polsce mierzy 70 m, a jego wody spływają po skałach tworząc dwie lub więcej strug (w zależności od poziomu wody).

Najpiękniej jest tam w słoneczny dzień, po dużych opadach. Wówczas strumienie spadającej wody są bardzo obfite, woda z dużą siłą rozbiją się o skały tworząc wokół wodospadu mgiełkę. Promienie słoneczne odbijające się w kropelkach wody tworzą kolorowe tęcze.

Nawet bez większych opadów wilgotna mgiełka unosi się kilkanaście metrów od wodospadu dając ukojenie w upalne dni.

Którędy droga?

Wędrówkę trzeba rozpocząć w Palenicy Białczańskiej. Z Zakopanego można dostać się tam autobusem z dworca PKS lub busem z ulicy Kościuszki.

W Palenicy Białczańskiej należy kierować się asfaltówką do Morskiego Oka. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza znajduje się kamienna droga do lasu, którą należy dalej podążać.

Jesteśmy teraz na zielonym szlaku, który prowadzi do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Po półtoragodzinnej wędrówce szlak rozdwoi się – czarny będzie wskazywał drogę do schroniska, zielonym dojdziemy nad wodospad.

Po ewentualnym odpoczynku w schronisku wystarczy wybrać niebieski szlak, który po 5 minutach wędrówki skrzyżuje się z zielonym szlakiem, który wybieramy.

Po kilku minutach jesteśmy u celu wędrówki.

Odpoczywamy

Cała droga zajmuje 2 godz. Wybierając się tam w ciepłe dni warto wyruszyć wcześniej kiedy jeszcze słońce nie będzie przeszkadzać w wędrówce i zatrzymać się tam na dłużej, ciesząc się chłodną mgiełką.

Jeżeli zdecydujecie się podejść bliżej wodospadu, musicie zachować szczególną ostrożność, gdyż skały w pobliżu są wilgotne i łatwo o wypadek.

Wodospad ten jest tak malowniczy, że przez wieki inspirował wielkich artystów.

Wypoczynek na tym szlaku nie może obejść się również bez wizyty w schronisku, gdzie na pewno dostaniecie coś zimnego na ochłodę.

Poprzedni artykułLitworowy Staw – Jak dojść?
Następny artykułWywierzyska w Tatrach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj