Co warto zobaczy w Karpatach?

Po polskiej stronie mamy aż sześć Parków Narodowych w Karpatach. Każdy z tych parków ma swoją specyficzne cechy, które wyróżniają go na tle innych. Co zatem watro zobaczyć w Parkach Narodowych w Karpatach?

 

Babiogórski Park Narodowy
Jak sama nazwa wskazuje, tu w centrum uwagi jest Babia Góra. Z jej szczytu (Diablak 1725 m n.p.m.) rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce.

Na masywie występuje piętrowy układ roślinności oraz duża bioróżnorodność.

Bieszczadzki Park Narodowy

Najpiękniejsze miejsca Bieszczad są częścią Parków Narodowych w Karpatach. Będąc tam przed wszystkim musimy zobaczyć, i zdobyć, tak typowe dla Bieszczad połoniny. Zarówno z Połoniny Caryńskiej jak i Połoniny Wetlińskiej można podziwiać panoramę gór. Jednak najlepszy widok jest ze szczytu Tarnicy, która mierzy 1346 m n.p.m..

Gorczański Park Narodowy
Charakterystyczną cechą tego parku są polany reglowe, powstałe w wyniku wypasania zwierząt. Takie polany znajdują się na najwyższym szczycie Gorczańskiego Parku Narodowego – Kudłoń. Na masywie tym występują również jaskinie i wschodnie skalne. Najwyższe z nich sięgają 20 m wysokości.

Pieniński Park Narodowy
To jeden z najbardziej cenionych w Polsce i Europie Parków Narodowych w Karpatach. Jego wizytówką jest przełom Dunajca, który malowniczo oplata masywy górskie. Niezapomnianym przeżyciem jest spływ tratwą przełomem Dunajca.

Oprócz tego warto wspiąć się na Trzy Korony i Sokolicę. Z tych dwóch miejsc rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Karpaty i przełom Dunajca.

Tatrzański Park Narodowy

To jedyny wysokogórski Park Narodowy w Karpatach i w całej Polsce. Co roku odwiedzają go tysiące turystów. Głównymi atrakcjami jest:

– największy wodospad Siklawa, nazywany Królową Polskich Wodospadów,

– najwyższy szczyt Rysy, ceniony za niesamowitą panoramę, z jego szczytu przy dobrych warunkach można dojrzeć nawet Kraków,

– największe jezioro w Tatrzańskim Parku Narodowym – Morskie Oko, malowniczo położone w misie polodowcowej, górują nad nim tatrzańskie szczyty.

Magurski Park Narodowy

To właśnie tu można odpocząć od zgiełku miasta i tłumu turystów. To najrzadziej odwiedzany Park Narodowy w Karpatach. Jego wyjątkowość kryje się w faunie i florze. Jego bioróżnorodność wynika z bycia pomostem między Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi. Występuje tu kilkaset gatunków zwierząt i roślin. Część z nich jest pod ścisłą ochroną. Ten park to idealne miejsce dla osób lubiących obserwować przyrodę i ceniących sobie ciszę.

Poprzedni artykułJak przejść Orlą Perć?
Następny artykułJak samodzielnie przygotować się do wyjazdu w góry?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here