Uwaga na zagrożenia lawinowe w górach

Nie ryzykuj swojego zdrowia i życia dla chwili przyjemności. Zawsze zanim wybierzesz się w góry sprawdź jaki obowiązuje stopień zagrożenia lawinowego. Nie ważne czy wybierasz się na narty czy na wycieczkę pieszą. Zanim wyruszysz zobacz jakie jest ryzyko wystąpienia lawiny.

Stopnie zagrożenia lawinowego

W Polsce jak i w innych krajach europejskich obowiązuje pięciostopniowa skala zagrożenia lawinowego. Ujednolicona międzynarodowa skala ułatwia zrozumienie komunikatów gdy znajdujemy się zagranicą.

Gdzie szukać informacji o stopniu zagrożenia lawinowego?

Komunikaty lawinowe publikowane są na bieżąco. Codziennie pojawia się nowy raport, a w razie nagłego pogorszenia się pogody jest jak najszybciej aktualizowany.

Stopnie zagrożenia lawinowego ustalane są dla konkretnego pasma górskiego. Dlatego jeżeli wybierasz się np. w Tatry to sprawdź warunki na stronie TOPRu. Komunikaty podawane są również w ogólnokrajowych mediach (radio, telewizja, interent). Najłatwiej dostępne są strony interentowe, tam znajdziecie informacje o warunkach w konkretnie interesującym was miejscu.

Jak odczytywać stopnie zagrożenia lawinowego?

Im wyższy stopień zagrożenia lawinowego tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia lawiny.

1. Toteż pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że zagrożenie jest niewielkie. Lawina może zostać wywołana tylko przy dużym obciążeniu np. grupie narciarzy. Są to warunki które umożliwiają wędrówkę i uprawianie narciarstwa jednak należy zachować ostrożność na stromych stokach. Mogą wystąpić samoistne małe lawiny.

2. Drugi stopień zagrożenia lawinowego – umiarkowane zagrożenie lawinowe. W większość miejsc pokrywa śnieżna powinna być dobrze związana, jednak szczególnie na stromych stokach może być średnio związana. Warunki są częściowo niekorzystne. Ważne jest aby wybierać się w góry w towarzystwie przynajmniej jednej osoby, która potrafi ocenić lokalne zagrożenie lawinowe i wybrać bezpieczną trasę. Lawiny mogą wystąpić na stromych stokach przy dodatkowym obciążeniu. Nie występują duże samorzutne lawiny.

3. Przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego mogą występować samoistne średnie, a nawet duże lawiny. Śnieg jest umiarkowanie lub słabo związany na stromych stokach. Już jeden człowiek może wywołać zejście lawiny. Wyruszanie w góry w takich warunkach wiąże się ze znacznym ryzykiem dlatego jeżeli decydujemy się na wyjście to powinno się to odbywać tylko z profesjonalnym przewodnikiem, który oceni sytuację w terenie.

4. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego to zdecydowanie niekorzystne warunki. Pokrywa śnieżna jest słabo związana. Występują liczne samorzutne średnie i duże lawiny. Zaleca się niewychodzenie w tereny wysokogórskie. Należy trzymać się wyznaczonych szlaków w granicach średnio stromych stoków oraz uwzględniać zasięg spadających lawin w wyższych partiach.

5. Przy ostatnim, piątym stopniu zagrożenia lawinowego lawiny występują nie tylko w wysokich partiach, ale również w terenie średnio stromym. Obowiązuje zakaz wychodzenia w góry. Należy pozostać w obszarze niezagrożonym lawinami.

Poprzedni artykułRysy wysokość – Jaką wysokość mają Rysy?
Następny artykułJaki namiot turystyczny wybrać ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj