Urbex, czyli hobby dla odkrywców

Urbex, czyli inaczej miejska eksploracja, w ostatnich czasach staje się coraz bardziej popularna. Wiele osób odkrywa w sobie pasję do odkrywania ciekawych i tajemniczych miejsc w miejskiej przestrzeni, których w niemal w każdej miejscowości nie brakuje. Co powinien wiedzieć początkujący eksplorator? Jak przygotować się do pierwszej wyprawy? Podpowiadamy!

Czym właściwie jest urbex?

Urbex (urban exploration, w skrócie UE), zgodnie z nazwą polega na eksploracji trudno dostępnych lub ukrytych miejsc, będących tworami ludzkiej cywilizacji. Eksploratorzy wybierają obiekty opuszczone, zabytkowe, popadłe w ruinę; takie, do których na co dzień raczej nikt nie zagląda i takie, które dawno popadły w zapomnienie.

Co jest celem urbexu? Przede wszystkim – zaspokojenie ciekawości eksploratora. Urbex może być również metodą na to, by uświadomić innych o istnieniu ciekawych, a zarazem zapomnianych miejsc.

Zasady urbexu

Jeśli chcesz zajmować się eksploracją miejską, powinieneś stosować się do jej dwóch, bardzo ważnych zasad:

  1. Take only pictures – jedyne, co eksplorator może „zabrać” z miejsca urbexu, to wykonane przez siebie fotografie.
  2. Leave only footprints – jedyne, co w miejscu urbexu powinno po tobie pozostać, to ślady stóp.

Powyższe reguły urbexu można sprowadzić do jednej, generalnej: w miejscu eksploracji bądź tylko obserwatorem – nie dewastuj!

Czy urbex jest bezpieczny?

Urbexowiczów często spotkasz tam, gdzie „zwykły śmiertelnik” nie wszedłby za żadne pieniądze. Czy wobec tego urbex jest bezpieczny? Każdy odkrywca, wybierając się do nowego obiektu, musi być przygotowany na wiele. Pamiętajmy, że opuszczone budynki często są w złym stanie technicznym. Po drugie, bywają miejscem pobytu osób bezdomnych.

Aby zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek, przed każdą wyprawą warto:

  • Znaleźć kompana. Nie eksploruj w pojedynkę – nigdy nie wiadomo, czy nie przyda ci się pomoc.
  • Dowiedzieć się o budynku jak najwięcej – gdzie leży, w jakim jest stanie, czy jest własnością prywatną.

Podczas eksploracji miejsc nawet z pozoru bezpiecznych, musisz mieć oczy dookoła głowy. Bądź ostrożny i dokładnie obserwuj, co dzieje się wokół ciebie.

Co zabrać ze sobą na eksplorację?

Podstawowy zestaw urbexowicza nie jest obszerny, a może być ci potrzebny w bardzo wielu sytuacjach. Podczas eksploracji, zawsze miej przy sobie:

  • Latarkę,
  • Zapasowe baterie,
  • Naładowany telefon,
  • Scyzoryk lub multitool,
  • Odpowiednią odzież: buty z grubą podeszwą, długie spodnie.

Jak zacząć przygodę z urbexem?

Jeśli chcesz wybrać się na pierwszy urbex, najlepiej skorzystać z doświadczeń bardziej doświadczonych osób.

Na stronie urbexy.pl znajdziesz praktyczną mapę, która podpowie ci, jakie miejsca w twojej okolicy są warte odwiedzenia. To miejsce, w którym urbexowicze mogą dzielić się relacjami ze swoich wypraw, prezentować fotografie, jak również wzajemnie je oceniać. Jeśli więc zastanawiasz się „gdzie na urbex?” skorzystaj z cennych wskazówek, które pomogą ci przygotować się do twoich wypraw.

Urbex – gratka dla fotografów

Coraz więcej fotografów znajduje w urbexie sposób na rozwijanie swoich umiejętności. Nie da się ukryć, że zwiedzanie tajemniczych, opuszczonych obiektów daje spore pole do popisu dla każdego, kto zajmuje się wykonywaniem zdjęć oraz filmów. Warto dodać, że fotografie zniszczonych budynków to nieraz jedyny sposób na to, by zachować o nich pamięć.

Urbex to hobby, które pozwala na bardzo interesujące spędzanie wolnego czasu, ale i poszerzanie swojej wiedzy. Wystarczy jedynie odrobina odwagi, by zgłębić tajemnicę miejsc, wobec których wielu z nas na co dzień przechodzi całkowicie obojętnie.

Poprzedni artykułWysokie wyniki w sportach zimowych – co ma na nie wpływ?
Następny artykułOd środy na Kasprowym Wierchu będzie można jeździć znowu na nartach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj