Trenowanie w górach

Wycieczka w góry może być idealnym urozmaiceniem dla każdej osoby aktywnej fizycznie. Trening w górach wymaga dużo większej kondycji niż trening regularny, gdyż specyficzne warunki panujące w górach, między innymi niższe ciśnienie tlenu sprawiają, że nasz organizm reaguje i funkcjonuje inaczej niż na regularnych wysokościach. Trening na wysokości jest bardzo często stosowany wśród sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe. Dlaczego trening wysokogórski daje takie efekty?

Wpływ górskiej atmosfery na organizm

Góry, oprócz pięknych widoków, charakteryzują się innymi warunkami w zależności od wysokości na jakiej się znajdujemy. Co prawda ilość tlenu jest taka sama zarówno na szczycie Rysów jak i w Zakopanem na Krupówkach. Jednak inne jest ciśnienie, które przy oddychaniu spełnia bardzo ważną rolę. Mniejsze ciśnienie tlenu sprawia, że nasz organizm uruchamia specjalny mechanizm obronny, która chroni przed niedotlenieniem. Polega on na zwiększeniu wentylacji płuc oraz przyspieszenie przepływu krwi. Dzieje się tak ponieważ we krwi znajduje się mniejsza ilość tlenu gdyż w górskim powietrzu jest on dużo bardziej rozrzedzony, przez co nasz organizm nie może z niego skorzystać. Przez to szybciej spalamy tłuszcz podczas treningów oraz zwiększamy dotlenienie naszego organizmu. Nasz organizm pracuje bardziej intensywnie w celu dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu do komórek, gdyż tego tlenu jest mniej. Objawia się to poprzez wzrost ciśnienia tętniczego oraz przyspieszonym tętnie. Nasz organizm musi przystosować się do warunków górskich poprzez używanie tych mechanizmów, co pozwala nam na bardziej wydajny trening przy jego krótszym czasie. Po kilku dniach zwiększa się produkcja czerwonych krwinek w naszym organizmie, dzięki czemu nasz organizm szybciej doprowadza tlen do komórek. W naszych komórkach zwiększa się ilość mitochondriów, które zapewniają energię naszym komórkom. Najbardziej optymalna wysokość, na której te mechanizmy zachodzą to około 2.5km n.p.m., wysiłek fizyczny na wyższych wysokościach może powodować problemy zdrowotne.

Planowanie treningu wysokogórskiego

Ze względu na inne działanie organizmu należy odpowiednio zaplanować nasz trening. Przede wszystkim musimy zaplanować jak długo nasz trening górski powinien trwać. Najlepiej by było jakby trwał jak najdłużej, jednak nie wszyscy mają tak wiele wolnego czasu. Minimalny czas takiego treningu powinien trwać około 3 dni, gdyż po tym czasie nasz organizm uruchamia mechanizmy wspomagające nasz trening. Z tego powodu najlepiej zaplanować trening na tydzień lub dwa. Jeśli trenujemy w górach przed zawodami to najlepiej udać się w góry na 3 miesiące przed zawodami, gdyż przez mniej więcej taki czas żyją czerwone krwinki, które wytworzymy podczas naszych treningów. Jednak jak zacząć trening w górach? Na początku warto trenować na mniejszych intensywnościach, gdyż wtedy nasz organizm łatwiej się zaaklimatyzuje. Trzeba dobrać odpowiedni rytm do naszego treningu, gdyż nasz organizm reaguje inaczej niż na nizinach. Ważne jest pamiętanie o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu, gdyż na wysokościach odwodnienie następuje dużo szybciej. Kolejną ważną kwestią jest regeneracja po treningu. Na wysokościach organizm regeneruje się wolniej, ponadto możemy mieć problem z zaśnięciem. Na ten czas najlepiej zejść do doliny, gdzie zawartość tlenu jest większa. W ten sposób trening wysokogórski przyniesie bardzo dobre efekty.

Podsumowując

Trening w górach może bardzo zwiększyć efektywność naszego treningu. Dzięki przebywaniu na wysokościach zwiększymy wydolność organizmu przy mniejszej ilości aktywności ruchowej. Jednak każdy trening należy stosować z umiarem, a na wysokościach szybciej się męczymy, więc należy mieć to na uwadze.

Poprzedni artykułJaka powinna być odzież dla sportowca?
Następny artykułDobry ekwipunek podstawą wyprawy w góry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj