Tatry Zachodnie

Tatry, będące środkową i jednocześnie najwyższą częścią łańcucha Karpat, dzielą się ze względu na skład geologiczny i charakter krajobrazu na: Tatry Wysokie, Tatry Bielskie i Tatry Zachodnie. Te ostatnie zajmują połowę całego obszaru Tatr. Ich główny grzbiet ciągnie się od Przełęczy Huciańskiej aż po Liljowe i po wyprostowaniu miałby długość około 42 kilometrów (29 kilometrów w linii prostej).

Krajobraz

Charakterystycznym składnikiem krajobrazu Tatr Zachodnich są: kopulaste w kształcie wierchy, szerokie i łagodne, zazwyczaj porośnięte trawami grzbiety, bujność i bogactwo szaty roślinnej, duża liczba potoków, źródeł i jaskiń wapiennych. Nie spotkamy tu za to zbyt wielu stawów i jezior, a te istniejące nie robią tak oszałamiającego wrażenia, jak stawy znane z Tatr Wysokich – największe po polskiej stronie, to Smreczyński Staw o powierzchni 0,75 hektara.

Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich jest Bystra (2248m), a za nią plasują się: Raczkowa Czuba (2194m), Baraniec (2184m) i Banówka (2178m). Nietrudno zgadnąć, że przeciętna wysokość grzbietu w tej części Tatr jest znacznie niższa, niż w Tatrach Wysokich, przewyższa jednak średnią wysokość Tatr Bielskich. Mamy tu łącznie 33 szczyty sięgające swoją wysokością powyżej 2000m n. p. m.

Najpopularniejsze miejsca

Jako, że Tatry Zachodnie pokrywają niemal połowę całego obszaru Tatr, jest tu co oglądać. Ich względnie łatwo dostępne, porośnięte niewysoką trawą szczyty, są znacznie przyjaźniejsze turystom, przez co popularność tej części Tatr jest bardzo wyraźna. Oczywiście trudno sklasyfikować poszczególne miejsca pod względem atrakcyjności, niemniej jeśli chodzi o popularność, najczęściej odwiedzane są:

  • Czerwone Wierchy,
  • Dolina Chochołowska,
  • Dolina Kościeliska,
  • Giewont,
  • Grześ,
  • Kasprowy Wierch,
  • Nosal,
  • Wołowiec

W Tatrach Zachodnich znajdziemy co prawda znacznie mniej jezior polodowcowych niż w Tatrach Wysokich, natomiast znacznie więcej jest tu innego rodzaju atrakcji: Wodospad Siklawica, Jaskinia Mylna i wiele innych jaskiń to na pewno miejsca warte odwiedzenia, zwłaszcza że większość z nich znajduje się przy głównych szlakach turystycznych.

Słowackie Tatry Zachodnie

Zaledwie 25% tej części Tatr znajduje się na terenie Polski. Oznacza to, że znacznie więcej atrakcji czeka nas po stronie Słowackiej. Góra Bystra, doliny: Jałowiecka, Janska i Juraniowa oraz Liliowe to na pewno miejsca warte odwiedzenia, zwłaszcza że słowacka część tatr jest znacznie mniej tłumnie oblegana przez turystów, co docenić powinni wszyscy, którzy w górach szukają przede wszystkim spokoju.

Polecane wycieczki, to na przykład szlak z Tatliakovej chaty na Wołowiec i z powrotem, droga z osady Lespience na Salatin przez przepiękną Dolinę Jałowiecką, jak również i wycieczka na Ostredok, rozpoczynająca się w osadzie Slabejka.

Jakkolwiek patrzeć, Tatry Zachodnie niczym nie ustępują pozostałym częściom tego regionu – przedstawiają nieco inne walory przyrodnicze i krajobrazowe – przede wszystkim znacznie bardziej zróżnicowaną roślinność i faunę – można tu spotkać niedźwiedzia, kozicę, świstaka oraz orła przedniego.

Poprzedni artykułCzarny Staw Gąsienicowy
Następny artykułCzy warto kupować profesjonalny sprzęt górski?