Tatry

Jeśli w góry, to w Tatry!

Piękno krajobrazów, doskonale przygotowane szlaki i niepowtarzalna góralska kultura i gościnność to tylko niektóre z czynników, które przyciągają turystów w polskie Tatry. Dlaczego kochamy je tak bardzo i co wyróżnia je na tle innych atrakcji turystycznych w naszym kraju i poza nim?

Wstęp do geografii

Tatry tworzą środkową, najwyższą i najbardziej urokliwą część łańcucha Karpat, ciągnącego się od Preszburga do Orsowy. Wyodrębniają się one spośród pomniejszych pasm karpackich, jako osobna wyspa skalna, ograniczona czterema kotlinami – Podhalem od północy, Orawą od północnego zachodu, Liptowem od południowego zachodu oraz Spiszem od wschodu i południowego wschodu. Tradycyjnie łańcuch górski dzielony jest, ze względu na morfologię i charakter krajobrazu, na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

Początek szlaku, czyli miejscowości podtatrzańskie

Rzecz jasna głównym i najbardziej charakterystycznym miastem, będącym punktem wyjścia dla tatrzańskiego turysty, jest Zakopane, nie bez powodu nazywane zresztą „zimową stolicą Polski”. Największe i najsłynniejsze w Polsce uzdrowisko wzniesione jest na wysokości 800-1000m n. p. m. i stanowi dziś centrum turystyczne dla entuzjastów gór z całego świata, oferując zarówno noclegi, jak i liczne atrakcje turystyczne, takie jak słynne Krupówki, liczne muzea, legendarna już skocznia narciarska Wielka Krokiew, a także wycieczka na Gubałówkę. Oczywiście nocleg w Zakopanem to nie jedyne rozwiązanie – szeroką ofertą turystyczną mogą się pochwalić również okoliczne miejscowości:

 • Jaszczurówka,
 • Murzasichle,
 • Kościelisko
 • Wędrówki, czyli doliny i szczyty

Lista miejsc, które warto odwiedzić w Tatrach jest tak długa, że mało komu udaje się zobaczyć choć połowę atrakcji w ciągu pojedynczego pobytu, zwłaszcza że chodzenie po górach to nie jedyna atrakcja turystyczna w regionie. Miłośnicy górskich krajobrazów doceniają więc nie tylko najwyższe szczyty, będące niejednokrotnie wyzwaniem dla turystów, ale także przepiękne, głęboko wcięte doliny. Najbardziej charakterystyczne atrakcje polskich Tatr, to:

 • Dolina Kościeliska
 • Dolina Chochołowska
 • Dolina Pięciu Stawów Polskich
 • Morskie Oko
 • Giewont
 • Kasprowy Wierch
 • Czerwone Wierchy

Kiedy jechać?

Nietrudno zgadnąć, że okres przełomu lipca i sierpnia to dla turystów szukających w górach spokoju nie najlepsza pora – jest to bowiem czas najbardziej intensywnego „zaludnienia” szlaków turystycznych, co jednak nakłada się przeważnie z najpiękniejszą pogodą. Na pewno dobrym pomysłem jest przeczekanie największego oblężenia i wybranie się w góry około połowy września, wówczas trzeba jednak liczyć się ze znacznie krótszym dniem i koniecznością przygotowania cieplejszych ubrań. Listopad jest już miesiącem, w którym możemy spodziewać się w Tatrach warunków zimowych.

Jak się przygotować?

Tatry to w większości szczyty dostępne dla przeciętnego, rozsądnego turysty. Oczywiście zdobycie najwyżej położonych Rys, czy przejście po Orlej Perci, to zadanie dla zaawansowanych taterników, niemniej spacer po tatrzańskich Dolinach, czy wyjście na Kasprowy Wierch można bez trudu zrealizować z całą rodziną. Niezbędne będą jednak wygodne buty i dobre przygotowanie na każdą pogodę, a więc prowiant, herbata w termosie, ciepłe ubrania i kurtki przeciwdeszczowe. Nie zapominajmy też o sprawdzeniu dokładnej prognozy pogody i zapisaniu w telefonach numeru alarmowego TOPR.
Nie pozostaje nam teraz nic innego, jak zaprosić wszystkich entuzjastów górskich spacerów do zapoznania się ze szczegółami tatrzańskiej turystyki.

Poprzedni artykułGiewont
Następny artykułNawigacja w górach: mapa, GPS, przewodnik