Tarnica – jak na nią wejść? Co zwiedzić w okolicy?

Tarnica (1346 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem w polskiej części Bieszczad, a jednocześnie najchętniej odwiedzanym wierzchołkiem w tym rejonie. Szczyt ten zaliczany jest do Korony Gór Polski.

Tarnica – miejsce warte odwiedzenia

Co takiego interesującego jest w Tarnicy, że każdego roku drogę na szczyt przemierzają tysiące turystów? Góra ta posiada wiele mocnych strony, bez wątpienia należą do nich walory krajobrazowe.

Nazwa góry – ‘’Tarnica’’ – związana jest z budową góry (z języka rumuńskiego – siodło, przełęcz). Położona w województwie podkarpackim Tarnica poszczycić się może charakterystyczną sylwetką. Grzbiet góry oddzielony jest od sąsiadującego z nim masywu Krzemienia głęboką Przełęczą Goprowską. Druga przełęcz łączy zaś grzbiet z Szerokim Wierchem. Góra posiada dwa wierzchołki o wysokości 1346 i 1333 m n.p.m. Charakterystyczna jest również południowa, skalna ściana, która opada pionowo na kamienne pola.

Tarnica stanowi doskonały punkt widokowy. Z jej wierzchołka rozlega się panorama na najbliższe grzbiety polskich Bieszczad. Jeżeli pogoda sprzyja, dostrzec można również:

 • Tatry

 • Połoninę Równą

 • Połoninę Krasną

 • Ostrą Horę

 • Gorgany

 • Świdowiec

 • Góry Ignis

 • Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie

W jaki sposób można dotrzeć na Tarnicę?

Tarnica przyciąga zarówno w sezonie, jak i poza nim, bardzo wielu miłośników górskich wędrówek. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż przepiękne widoki oraz cudowne trasy turystyczne są tego warte. Na Tarnicę prowadzą dwa główne szlaki: czerwony oraz niebieski. Każda z tras ma swój niepowtarzalny urok, są one również bardzo dobrze oznaczone. Średni czas dojścia na Tarnicę mieści się w granicach 1 – 4 godzin, w zależności od wyboru konkretnej drogi.

Wejście na Tarnicę z Wołosatego

Trasa ta jest odrobinę mniej atrakcyjna widokowo niż szlak czerwony, a także bardziej stroma, jednak droga do zdobycia szczytu jest krótsza.

Wołosate jest to wioska oddalona o ok. 5 km od Ustrzyk Górnych. Nie posiada ona jednak zaplecza turystycznego, do dyspozycji jest zaledwie kilka kwater i pole namiotowe. Dla osób zmotoryzowanych dostępny jest płatny parking, na którym można zostawić pojazd i wyruszyć w trasę.

Opłata dobowa za parking wynosi:

 • Za samochód – 15 zł

 • Za motocykl – 8 zł

Kilkanaście metrów od parkingu swój początek ma niebieski szlak, przy którym znajduje się punkt informacyjno-kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przed wejściem na trasę należy zakupić tam bilety. W tym miejscu warto również zapoznać się z tablicami informacyjnymi, które dotyczą Bieszczadzkiego Parku Narodowego, stref ochrony oraz regulaminu.

Ceny za wstęp na szlak wynoszą:

 • Bilet normalny – 7 zł

 • Bilet ulgowy – 3,50 zł

Czas wejścia na Tarnicę z Wołosatego to ok. 2,5 godziny. Podążając szlakiem niebieskim. mija się po drodze: cmentarz w Wołosatem, ścieżkę ‘’Orlik krzykliwy”, las z wysokimi schodami (progami przeciwerozyjnymi). Z tego powodu, iż podejście jest kamieniste, warto zaopatrzyć się w dobre obuwie. Po pokonaniu lasu można już cieszyć się wspaniałymi, rozległymi widokami i zmierzać w kierunku szczytu. Strome zbocza góry wyłożone są traktem schodowym. W pobliżu Przełęczy (1275 m n.p.m.) szlak niebieski krzyżuje się ze szlakiem czerwonym oraz żółtym, który prowadzi na szczyt Tarnicy.

Szlak czerwony

Szlak czerwony prowadzi na szczyt z Ustrzyk Górnych i jest to główny Szlak Beskidzki. Przed wejściem na trasę należy zakupić w kasie bilet wstępu. Szlak biegnie początkowo przez las, następnie połoniną, która jest bardzo atrakcyjna krajobrazowo. Po dotarciu na Szeroki Wierzch zachwycać się można widokami na m.in. Kopę Bukowską, Bukowe Berdo, Krzemień oraz Rozsypaniec. Szlak czerwony prowadzi aż do skrzyżowania pod Tarniczką. Dalszą drogę na szczyt kontynuować należy szlakiem żółtym.

Krzyż na szczycie i jego historia

Oprócz walorów krajobrazowych, Tarnica posiada swoją niezwykłą historię i znaczenie religijne. Na samym szczycie góry zamontowany został duży, 7-metrowy Krzyż oraz tablica pamiątkowa. Jest on wykonany z metalowej konstrukcji. To już trzeci z kolei krzyż na Tarnicy. Pierwszy z nich ustawiony został w roku 1979, jednak później przeniesiono go na Halicz. Kolejny stanął na szczycie w roku 1987. Miał on upamiętniać zdobycie szczytu przez księdza Karola Wojtyłę (późniejszego papieża Jana Pawła II). Krzyż ten został jednak zniszczony przez wichurę. Obecną konstrukcję, która stoi do dzisiaj, postawiono w 2000 roku. Krzyż na szczycie Tarnicy jest zatem nie tylko atrakcją turystyczną, ale również celem pielgrzymów z całego kraju. Każdego roku w Wielki Piątek organizowana jest tam Droga Krzyżowa.

Miejsca noclegowe dla turystów

Po zdobyciu Tarnicy wielu turystów decyduje się odpocząć i spędzić noc w pobliżu góry. W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma jednak zbyt wielu miejsc noclegowych. Działający niegdyś hotelik pod Tarnicą został już bowiem zamknięty. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem udanie się do Ustrzyk Górnych. Tutaj oferta jest dość szeroka. Najpopularniejszymi wśród turystów miejscami noclegowymi są: Hotel Górski PTTK, camping PTTK, hotelik „Biały”, schronisko „Kremenaros” oraz Zajazd pod Caryńską.

Poprzedni artykułDigital signage w hotelu – dlaczego warto?
Następny artykułKrólowa Tatr – wycieczka na szczyt Łomnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here