Szrenica – najlepsze atrakcje

Położona jest w zachodniej części Karkonoszy Szrenica (1362 m n.p.m.) stanowi jeden z najchętniej zdobywanych przez turystów szczytów górskich. Jest ona bardzo chętnie odwiedzana zarówno latem, jak i zimą. Popularność zyskała głównie dzięki łatwym, przyjaznym turystom trasom oraz położeniu w pobliżu Szklarskiej Poręby – dużego ośrodka narciarskiego.

Dlaczego warto wybrać się do Szrenicy?

Szrenica, która leży niedaleko granicy z Czechami, stanowi idealny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz czeskie Karkonosze. W jej otoczeniu znajdują się także inne, interesujące grupy skalne, są to: Twarożnik, Trzy Świnki oraz Końskie Łby.

W tym rejonie panuje specyficzny mikroklimat, zaliczany do rodzaju alpejskiego. Charakteryzuje się on dużymi opadami (głównie zimą i jesienią) oraz niższą niż w innych partiach gór średnią temperaturą. W porównaniu np. do Tatr, rzadko można spotkać się tutaj ze zjawiskiem wiatrów fenowych, czyli ciepłych południowych ruchów powietrza. Dzięki temu stoki Szrenicy uważane są za doskonały teren do uprawiania sportów zimowych. Od lat 50. działa tutaj również stacja meteorologiczna (Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego).

Nazwa szczytu również stanowi ciekawostkę, jest bowiem bezpośrednio związana z wyglądem skał oraz drzew. Pokryte są one szrenią (szadzią). Pochodzenie ”Szrenicy” kojarzone jest również z żółto-zielonymi porostami, które przypominają wyglądem szron i porastają granitowe zbocza góry.

Główne szlaki

Jako jeden z najwyższych szczytów Karkonoszy, Szrenica znana jest jako doskonałe miejsce na wyprawy górskie. Zależnie od własnych możliwości, wybrać można krótsze lub dłuższe trasy, o różnym stopniu trudności. Do najczęściej uczęszczanych tras pieszych należą:

 • Szlak Czerwony

Trasa ta jest fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego i prowadzi na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby. Rozpoczyna się już w centrum miasta i wiedzie w kierunku przejścia granicznego. Po kilku minutach drogi turyści mogą podziwiać Krucze Skały, które osiągają 30 metrów wysokości i są doskonałym miejscem do wspinaczki skałkowej. Po przekroczeniu mostu na Kamiennej mija się nieczynną już Hutę Szkła, a następnie kontynuuje trasę drogą leśną oraz kamienistą. W pobliżu Wodospadu Kamieńczyka, początkowo łagodna trasa zmienia się w trudniejsze podejście drogą brukowaną na Halę Szrenicką. Po przejściu odcinka leśnego mijane są schroniska, z których rozlega się wspaniały widok na Góry Izerskie. Po około 15 minutach dochodzi się do rozstaju dróg na Granicznej Łące. Stąd już ruszyć można szlakiem czerwonym i dotrzeć do formacji skalnej Trzy Świnki, lub wybrać szlak czarny, by po około 5 minutach wędrówki dotrzeć na szczyt Szrenicy.

 • Szlak zielony

Poszukując malowniczych, widoków warto zdecydować się na szlak zielony. Dzięki niemu możliwe jest obejście Szrenicy i dotarcie bezpośrednio do Stacji.

Po drodze podziwiać można np. Szrenicki Kocioł, Łabski Szczyt oraz labirynt z kosodrzewiny.

 • Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Oznaczona jest czerwonym znakiem i prowadzi Śląskim Grzbietem, ze Szrenicy na wschód. Ta trasa turystyczna osiąga długość 27,7 km. Na początku drogi przechodzi się nad Śnieżnymi Kotłami, przez Czarną Przełęcz. Podczas dalszej wędrówki mijane są m.in.: Przełęcz Karkonoska, „Dom Śląski” (schronisko), Śnieżka, Czarna Kopa, Przełęcze Sowia i Okraj. Ze względu na duże walory widokowe oraz małe różnice wzniesień, szlak ten jest jednym z najpopularniejszych w Karkonoszach.

Wyciąg krzesełkowy

Za jedną z największych atrakcji Szrenicy uważany jest wyciąg krzesełkowy. Kolej linowa stanowi duże udogodnienie oraz oszczędność czasu. Dzięki niej można szybko dotrzeć na Szrenicę, a następnie kontynuować trasę pieszo. Wyciąg krzesełkowy czynny jest tutaj cały rok i składa się z dwóch odcinków („Szrenica I” oraz „Szrenica II”). Kolej wyposażona jest w 2-osobowe krzesełka i przebiega na trasie Szklarska Poręba – Szrenica.

Trasa I

Jest to trasa o długości 1417 m. Stacja zlokalizowana jest przy ul. Turystycznej. Biegnie ona przez las, nad trasą narciarską Puchatek oraz licznymi strumieniami.

Trasa II

Odcinek Szrenicy I kończy się na stacji pośredniej, przy Szrenickiej Skale. Stąd trasa II prowadzi przez las oraz kosodrzewinę. Jej długość to 1341 m.

Cennik

Ceny biletów zależne są od wyboru sekcji oraz pory roku.

 • Wjazd Sekcja I lub II

  • Dorośli – 23 zł

  • Dzieci – 17 zł

  • Grupy dzieci (Sekcja I) – 14 zł

 • Wjazd Sekcja I+II

  • Dorośli – 37 zł

  • Dzieci – 23 zł

  • Grupy dzieci – 21 zł

  • Grupy dorosłych – 34 zł

 • Zjazd Sekcja I lub II

  • Dorośli – 18 zł

  • Dzieci – 11 zł

 • Zjazd Sekcja I+II

  • Dorośli – 28 zł

  • Dzieci – 17 zł

  • Grupy dzieci – 15 zł

  • Grupy dorosłych – 26 zł

Schroniska w Szrenicy

Oprócz dobrze przygotowanych szlaków i malowniczych widoków Szrenica oferuje turystom również wiele miejsc noclegowych w niebanalnych lokalizacjach. Najchętniej odwiedzane schroniska to:

 • „Szrenica” – schronisko znajdujące się na szczycie góry.

 • Schronisko PTTK – usytuowane na Hali Szrenickiej.

 • „Kamieńczyk” – położone u podnóża góry.

Miłośnicy górskich wypraw mogą tam wypocząć, posilić się i nabrać energii do dalszej wędrówki.

Schronisko „Kamieńczyk”

Jest to prywatne schronisko dla turystów. Położone jest ono niedaleko wodospadu Kamieńczyk. Swoim gościom oferuje pokoje 2,3-osobowe oraz jadalnię z bufetem. Schronisko wyposażone jest w sumie w 19 miejsc noclegowych. Ceny rozpoczynają się od 35 zł za osobę.

Schronisko PTTK

Schronisko PTTK położone jest na wysokości 1200 m n.p.m., w pobliżu węzła szlaków. Znaleźć tutaj można ponad 100 miejsc noclegowych, pokoje zarówno jedno, jak i wieloosobowe, w cenie od 30 zł za dobę. Dobrze wyposażony bufet oferuje polskie śniadania i obiady.

„Szrenica”

To popularne schronisko usytuowane jest na wysokości 1362 m n.p.m. Jest czynne przez cały rok i przyjmuje grupy zorganizowane oraz turystów indywidualnych. Oprócz kilkudziesięciu miejsc noclegowych znajduje się tam także sala do organizacji różnego rodzaju imprez i konferencji. Ceny za nocleg wahają się od 28 do 250 zł, w zależności od wybranego pokoju/apartamentu. Bufet jest czynny do godziny 22.00, a ceny dań mieszczą się w granicach 6 – 22 zł.

Szrenica – raj do uprawiania sportów zimowych

Szrenica, mimo iż nie należy do największych ośrodków narciarskich w Polsce, przyciąga każdego roku wielu amatorów sportów zimowych. Trasy narciarskie oblegane są zarówno przez narciarzy, jak i przez snowboardzistów. Całkowita długość tras wynosi ok. 13 km. Zróżnicowane stopnie trudności zjazdów gwarantują, że osoby zaawansowane, a także początkujące, znajdą z pewnością coś dla siebie.

Najpopularniejszymi szlakami do narciarskiej przygody są:

 • Hala Szrenicka (długość 650 m)

 • Puchatek

 • FIS Ski Arena Szrenica

 • Śnieżynka

 • Lolobrygida (długość 4,5 km)

W razie potrzeby stoki są sztucznie naśnieżane, dzięki obecności nowoczesnych armatek śnieżnych. Sezon trwa najczęściej od jesieni do maja.

Poprzedni artykułPiramida w środku Alp – droga na Matterhorn
Następny artykułDigital signage w hotelu – dlaczego warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj