Szpiglasowy Wierch

Planujesz wycieczkę na Szpiglasowy Wierch? Szukasz najprostszej drogi na szczyt? Podpowiadamy, którą drogę wybrać.

Trasa widokowa

Na „Szpiglas” można wejść od strony Morskiego Oka lub Doliny Pięciu Stawów. W piękne słoneczne dni szczyt przeżywa prawdziwe oblężenie. I nic w tym dziwnego, droga nie jest trudna, a widoki niesamowite.

Zdecydowanie najłatwiejsza droga na szczyt prowadzi z Morskiego Oka. Jest to łatwy szlak spacerowy, bez problemu przejdzie tam każda zdrowa osoba. Od schroniska przy Morskim Oku kierujemy się żółtym szlakiem. Ścieżka zbudowana z kamieni, nazywana jest „Ceprostradą” i ciągnie się aż do Szpiglasowej Przełęczy. Większość terenu przez który prowadzi szlak jest niezalesiony dzięki temu możemy podziwiać wspaniałe widoki. Po lewej stronie mamy widok na Morskie Oko wraz z tatrzańską panoramą. Gdy szlak skręca możemy podziwiać widok na Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna.

Spójrz za siebie

W Dolinie z Mnichem droga rozwidla się. Wybierając czerwony szlak dojdziemy do Wrót Chałubiańskiego, na „Szpiglas” prowadzi dalej żółty. Wędrując warto jest czasem obejrzeć się za siebie, rozpościera się tam doskonały widok na Minicha. Można tam dojrzeć nawet wspinających się taterników. Pod koniec podejścia do przełęczy znowu warto spojrzeć w tył. Widoczny będzie Czarny Staw pod Rysami i Morskie Oko. Z samej przełęczy natomiast rozpościera się widok na Orlą Perć. W tym miejscu wielu turystów robi sobie przerwę przed wejściem na szczyt.

Zdobycie go nie jest trudne. Zajmuje jedynie 10 minut. To co może nam przeszkodzić to duża grupa turystów w sezonie letni. Ze szczytu rozpościera się malownicza panorama.

Alternatywna droga

Zejść można tą samą drogą lub skierować się w stronę Doliny Pięciu Stawów.

Przejście tam jest trudniejsze i wymaga użycia łańcuchów dlatego jeżeli nie chcemy wracać tą samą ścieżką lepiej jest rozpocząć trasę w Dolinie Pięciu Stawów i schodzić łagodną ścieżką w stronę Morskiego Oka.

Zdobycie Szpiglasowego Wierchu od strony Doliny Pięciu Stawów przeznaczone jest dla osób, które nie mają lęku wysokości i lubią małe odcinki z łańcuchami. Osoby o dobrej kondycji fizycznej mogą wybrać ten szlak jako pierwszy do zapoznania się ze wspinaczką z wykorzystaniem sztucznych zabezpieczeń.

Wybierając tę drogę po zdobyciu szczytu można zboczyć ze szlaku i skierować się do Wrót Chałubińskiego.

 

Poprzedni artykułDrogi na Zawrat
Następny artykułKozi Wierch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj