Na szlaku do Czarnego Stawu pod Rysami

Czarny Staw jest najbardziej wysuniętym na południe Polski jeziorem. Położony między jest między górskimi szczytami. To właśnie takie usytuowanie sprawie, że góry rzucają na niego cień nadając wodzie ciemną barwę. Znajduje się niedaleko Morskiego Oka, toteż nazywany jest również Czarnym Stawem nad Morskim Okiem.

Na szlaku

Do Czarnego Stawu pod Rysami wiedzie droga od schroniska przy Morskim Oku. Wybieramy tam czerwony szlak, który prowadzi wokół Morskiego Oka. Jezioro można okrążyć z obu stron. Przejście lewą ścieżką jest krótsze o 5 minut i bardziej atrakcyjne widokowo. Po tej stronie rosną limby.

Gdy miniemy Morskie Oko i dwa szlaki połączą się, zacznie się kamienne podejście. Nie jest długie (nie zajmie więcej niż pół godziny) jednak jest bardzo męczące. Osoby o słabej kondycji fizycznej będą musiały zrobić sobie kilka przerw na odpoczynek zanim uda im się pokonać ten kawałek. Wchodząc po kamiennych płytach należy zachować ostrożność gdyż może być ślisko.

Gdy obejrzymy się za siebie naszym oczom ukaże się przepiękna panorama świerkowo-limbowego lasu.

Po drodze mijamy niewielki wodospad Czarnostawiańska Siklawa.

Nad jeziorem

Gdy pokonamy już kamienne schody możemy podziwiać piękno Czarnego Stawu. Woda w jeziorze jest krystalicznie czysta, widać przez nią nawet kamienie na dnie. Tafla wody najczęściej jest nieporuszona (od wiatru chronią otaczające staw góry) dzięki czemu niczym w lustrze odbijają się w nim góry. Odbicia są lepiej widoczne gdy przejdziemy się czerwonym szlakiem wzdłuż brzegu jeziora.

Z tego miejsca odchodzi szlak na Rysy oraz na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.

Znad Czarnego Stawu wracamy tą samą drogą, dla urozmaicenia drogi warto okrążyć Morskiej Oko z przeciwnej strony.

Poprzedni artykułHala Gąsienicowa – Najłatwiejszy szlak
Następny artykułParking w Palenicy Białczańskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj