Szlaki turystyczne w polskich Tatrach

Wybierając się w góry, należy pamiętać przede wszystkim o zasadach bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się po szlakach. Wszak piękno krajobrazów zawdzięczamy nie tylko nieskazitelnej przyrodzie, ale także turystom, którzy byli tam przed nami, a mimo to pozostawili te miejsca nietknięte, aby i następne pokolenia mogły cieszyć się równie niesamowitymi widokami.

Oznaczenia i ich interpretacja

Z uwagi na to, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego można poruszać się tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych, właśnie o nie należy oprzeć planowanie wszelkich wycieczek i spacerów. Jak to robić i czym się kierować, by poznać Tatry bezpiecznie?

Przede wszystkim należy rozprawić się z popularnym mitem, jakoby kolory szlaków odpowiadały ich trudności dla turysty. W istocie znaczenie kolorów jest zupełnie inne:

  • Niebieski – długie, dalekosiężne szlaki
  • Czerwony – główne, podstawowe i najbardziej charakterystyczne szlaki
  • Zielony – prowadzi do miejsc atrakcyjnych turystycznie
  • Żółty – średniej długości szlak łączący
  • Czarny – krótki szlak dodatkowy, często łączący główne

Planując wycieczkę w góry należy więc brać pod uwagę zarówno charakter szlaku, jak i jego długość. Oczywiste jest teraz, że obieranie szlaku czarnego, jako celu wędrówki, nie jest dobrym pomysłem. Z kolei długość bezwzględna również nie do końca powinna interesować turystę – w górach liczy się czas przebycia danej drogi. Na szczęście zarówno na mapach, jak i w przewodnikach i na oznaczeniach szlaków w terenie znajdziemy dość dokładne czasy przejścia danych odcinków.

Szlaki rowerowe

Szlaki turystyczne to nie tylko piesze trasy górskie. W TPN znajdziemy także ścieżki, które można pokonać rowerem. Jeśli chodzi o szlaki rowerowe, popularne są na przykład:

  • Droga pod Reglami od Murowanicy do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej,
  • Przejazd Doliną Chochołowską,
  • Ścieżka z Kuźnic na schronisko na Polanie Kalatówki,
  • Wycieczka z Doliny Suchej Wody do schroniska Murowaniec.

Charakterystyczne szlaki

Lista najpopularniejszych miejsc w Tatrach jest bardzo długa i nie sposób jednoznacznie określić, które z nich są warte odwiedzin w pierwszej kolejności. Jednak trzymając się oznaczeń szlaków, według których główne atrakcje znajdują się wzdłuż szlaków zielonych i czerwonych, możemy wymienić między innymi doliny: Chochołowską i Kościeliska, szlak po Czerwonych Wierchach, szlak prowadzący na Giewont oraz wiele dróg w i wokół Doliny Pięciu Stawów Polskich, jak również i najprostsze, a zarazem najpopularniejsze w Tatrach, podejście asfaltem pod Morskie Oko.

Szlaki zimą

W okresie zalegania pokrywy śnieżnej letnie oznaczenia szlaków mogą być niewidoczne. Korzystanie z nich wymaga więc niemałego obycia i dobrej znajomości lokalnej topografii. Wybierając się w góry zimą, turysta ma pewną swobodę wyboru drogi ze względu na swoje bezpieczeństwo. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że niektóre szlaki mogą być w okresie zimowym zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe.

Poprzedni artykułJaskinie w Dolinie Kościeliska
Następny artykułNosal – przedsmak Tatr