Szlak Na Krywań

Po słowackiej stronie Tatr najpopularniejszym szczytem jest Krywań. Przyciąga turystów niesamowitą panoramą widoczną ze szczytu. Góra ta ma największą w Tatrach wysokość względną w stosunku do położonej pod ną Doliny Kaprowej.

Gdzie się kierować?

Popularność szlaku na Krywań sprawia, że w sezonie letnim jest zatłoczony.

Na górę możemy wejść:

– od strony Białego Wagu, kierując się na Jamski Staw, Pawłowy Grzebiet i Rozdroże pod Krywaniem,

– szlakiem od Trzech Źródeł na Gronik i Rozdroże pod Krywaniem,

– od Szczyrbskiego Jeziora w stronę Jamskiego Stawu, Pawłowego Grzbietu i Rozdroża pod Krywaniem.

Jak widać szlaki te łączą się ze sobą i główna część wędrówki jest taka sama bez względu na miejsce z którego wyruszymy.

Zdobycie tego szczytu jest stosunkowo łatwe technicznie lecz wymaga dobrej kondycji fizycznej gdyż wejście na szczyt to około pięciogodzinny spacer, a trzeba jeszcze zejść. Jest to zatem wyprawa na cały dzień.

Szlakiem od Szczyrskiego Jeziora

Drogę rozpoczynamy od Szczyrbskiego Jeziora można dojechać tam samochodem, autobusem lub elektriczką.

Czerwony szlak wiedzie brzegiem jeziora. Dalej idziemy szeroką asfaltową drogą, aż wchodzimy do lasu. Wędrując dochodzimy do Jamskiego Stawu. Na rozwidleniu szlaków, wybieramy niebieski i dalej wędrujemy lasem, droga powoli zaczyna kierować w górę.

Wędrówka jest monotonna i żmudna gdy przekraczamy boczne ramię Krywania zmienia nam się widok, przed sobą mamy Wielki Żleb.

Na Wielkim Żlebie Krywińskim szlak wiedzie coraz bardziej stromo po skalistym terenie. Dopiero przed samym szczytem czeka nas cięższy do przejścia kawałek. Bez sztucznych ułatwień trzeba pokonać skalny stok, niezbędne jest tu wspinanie się z wykorzystaniem rąk. Pokonanie tego odcinka jest tym trudniejsze, że nie ma jednej wyznaczonej ścieżki, a tłok nie ułatwia spokojnej wspinaczki.

Poprzedni artykułParking w Palenicy Białczańskiej
Następny artykuł8 największych atrakcji w Zakopanem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj