Szczawnica: nie tylko uzdrowisko

Kto nigdy nie słyszał o Szczawnicy, niech czym prędzej nadrobi zaległości. To, 7,6 tysięczne miasteczko uzdrowiskowe, położone przy granicy ze Słowacją, obejmuje swoimi granicami 8789 hektarów, z czego blisko dwie trzecie stanowią lasy. Między innymi właśnie tym lasom Szczawnica zawdzięcza swój mikroklimat.

Ponad 200 lat tradycji leczniczej

Pierwsze wzmianki o Szczawnicy pochodzą z początków piętnastego wieku. Od przeszło dwóch wieków Szczawnica uznawana jest za miejscowość uzdrowiskową. Położenie wśród lasów w dolinie Gracjarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca, tworzy znakomity mikroklimat, sprzyjający leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych, jak również i schorzeń narządów ruchu.

Na terenie uzdrowiska odkryto źródła dwunastu kwaśnych wód – szczaw, od których miejscowość przyjęła swą nazwę. Centralny i najbardziej charakterystyczny element uzdrowiska to oczywiście pijalnia wód mineralnych, jednak dzisiejsza Szczawnica to w istocie kompleks uzdrowiskowy, a więc wiele budynków służących odnowie zdrowia i poprawie samopoczucia przebywających tu kuracjuszy.

Atrakcje turystyczne

Rzecz jasna uzdrowisko to nie jedyny walor, jakim może pochwalić się Szczawnica. Jest to także doskonała baza wypadowa na górskie wycieczki, zwłaszcza że miasteczko kładzie bardzo duży nacisk na rozwój sportu, turystyki i rekreacji, zapewniając miejsca noclegowe i warunki do aktywnego spędzania czasu.

Bez trudu znajdziemy więc ciekawe miejsca, które można odwiedzić pieszo lub na rowerze. Szlaki turystyczne prowadzą stąd na najwyższe szczyty Gorców i Pienin oraz do rezerwatów: Wysokich Skałek, Wąwozu Homole oraz Białej Wody.

Warto skorzystać również z możliwości wjazdu kolejką krzesełkową, prowadzącą z centrum Szczawnicy na Palenicę, skąd będziemy mogli obserwować wspaniałą panoramę Tatr, Beskidu Sądeckiego, Pienin i oczywiście samej Szczawnicy.

Bez trudu poznamy też okolicę dzięki dobrze rozwiniętej sieci szlaków rowerowych i konnych. Wypożyczalnie rowerów można tu znaleźć niemal na każdym kroku, a w ośrodku przy PTTK będziemy mieli okazję wypożyczyć konia do jazdy wierzchem.

Wartki nurt Dunajca przyciąga tu także wielu miłośników sportów wodnych, którzy mogą zaczerpnąć nieco adrenaliny, pokonując kajakiem tor slalomowy lub biorąc udział w spływie tratwami przełomem Dunajca.

Swoje miejsce odnajdą tutaj także wędkarze. Dunajec oraz jego dopływy to największe i najpopularniejsze łowisko muchowe w Polsce. Jest to obszar występowania pstrąga potokowego, głowacicy oraz lipienia.

Będąc w Szczawnicy, na pewno warto zapoznać się również z atrakcjami oferowanymi przez Pieniński Park Narodowy. Warto zaznajomić się z lokalną florą i fauną, a także odwiedzić pobliskie zamki w Niedzicy i Czorsztynie, przy okazji biorąc udział w rejsie po jeziorze Czorsztyńskim.

Szczawnica w zimie

Jakkolwiek zielone krajobrazy ciepłych pór roku przyciągają do Szczawnicy każdego roku może turystów, również i w zimie miasteczko żyje bardzo intensywnie. Wkrótce po opadach śniegu przekształca się ono w raj dla narciarzy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Wyciągi w centrum Szczawnicy, w Jaworkach i pod Durbaszką doskonale spełniają swoją rolę i co roku przyciągają w te strony turystów z całego świata.

Poprzedni artykułWybieramy buty górskie
Następny artykułPlecaki trekkingowe w góry