Góry Świętokrzyskie. Najlepsze atrakcje

Góry Świętokrzyskie znane są głównie z legendarnych opowieści o sabatach czarownic na Łysej Górze. Ten samodzielny, jeden z najstarszych w Europie łańcuch górski ma do zaoferowania o wiele więcej. Unikatowe lasy mieszane, tajemnicze jaskinie i ślady po miejscach kultu wczesnych religii Słowiańskich to tylko niektóre z atrakcji zachęcających, aby na dłużej zagościć na Kielecczyźnie.

Góry Świętokrzyskie – najważniejsze miejsca

Imponujących, wartych odwiedzenia miejsc w Górach Świętokrzyskich jest mnóstwo. Poniżej wymieniono te najważniejsze, których nie można pominąć podczas wycieczki w te rejony Polski.

 

Łysa Góra (594 m n.p.m.)

Bezsprzecznie najbardziej znana atrakcja Gór Świętokrzyskich. Większość turystów właśnie od Świętego Krzyża, jak inaczej nazywa się Łysą Górę, rozpoczyna planowanie pobytu w tej okolicy. Przyczynami popularności wzniesienia jest jego historia, zarówno prawdziwa, jak i ta zmyślona. Legendy o sabatach czarownic na szczycie Łysej Góry są znane w całej Europie. Faktem jest natomiast, że szczyt był miejscem kultu bogów słowiańskich. Dowodem tego jest, częściowo zachowany do dzisiaj, 1,5-kilometrowy wał kamienny.

 

Łysa Góra to święte miejsce nie tylko dla słowiańskich pogan. Niemal od tysiąca lat na tłumnie szczyt przybywają chrześcijanie. Sanktuarium na Łysej Górze wzniósł prawdopodobnie w XII wieku Bolesław Krzywousty, choć według legendy miało to miejsce jeszcze wcześniej, już za czasów Bolesława Chrobrego. Bazylika uzyskała ogromne znaczenie, gdy decyzją Władysława Łokietka, na początku XIV wieku, pojawiły się tam obecne do dziś relikwie świętego krzyża, na którym ukrzyżowany miał zostać Chrystus. Sanktuarium to zabytkowa budowla z bogatą historią, która z pewnością zainteresuje nie tylko wiernych. Ponadto, na Łysej Górze warto zobaczyć również dawny klasztor benedyktynów. Dzisiaj jest on zajmowany przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

 

Łysica (612 m n. p. m.)

Zwana Górą Świętej Katarzyny, Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, znajdujący się w paśmie Łysogóry. Nie jest to jednak miejsce tak oblegane przez turystów, jak Łysa Góra. Łysica posiada dwa wierzchołki – wschodni i zachodni. Zdobycie obydwu z nich jest w zasięgu większości turystów, ze względu na relatywnie niewielką wysokość góry.  Wędrowcy odwiedzający Góry Świętokrzyskie, którzy pragną zdobyć Łysicę, wybierają zwykle oznaczony na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski, rozpoczynając drogę np. w Świętej Katarzynie.

 

Zamek w Chęcinach

Średniowieczny zamek w Chęcinach pochodzi z XII wieku, a czasy jego największej świetności przypadają na rządy Kazimierza Wielkiego. Wtedy to np. mieszkała tu przez pewien czas jego żona Adelajda. Z czasem obiekt stracił na znaczeniu oraz uległ zniszczeniu. Dzisiaj turyści mogą zwiedzać częściowo odbudowane ruiny zamku. Jedna z głównych atrakcji w Chęcinach jest otwarta dla turystów wieża widokowa.

 

Do zamku w Chęcinach można podjechać samochodem i zostawić go na bezpłatnym parkingu. W okolicach obiektu przebiega również żółty szlak turystyczny, który rozpoczyna się w Wolnej Rzece, a kończy w Chęcinach.

 

Zamek jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 9-19 w okresie od kwietnia do sierpnia, natomiast przez pozostałą część roku zamykany jest o wcześniejszych porach. Bilety wstępu kosztują: normalny – 12 zł, ulgowy – 9 zł.

 

Jaskinia Raj

Góry Świętokrzyskie obfitują w jaskinie i inne niezbadane zakamarki. Najsłynniejszą grotą jest otwarta dla turystów Jaskinia Raj. Wydrążona w skałach wapiennych, krasowa Jaskinia Raj słynie z ogromnej liczby stalaktytów. Ponadto, podążając 180-metrową trasą dla zwiedzających, podziwiać można również znaleziska archeologiczne po neandertalczykach. Jeszcze więcej na ten temat można się dowiedzieć, odwiedzając znajdujące się w kompleksie Jaskini Raj, Centrum Neandertalczyka, w którym wykorzystuje się nowoczesne technologie w celu jak najwierniejszego odwzorowania prehistorycznego człowieka i jego zwyczajów.

 

Jaskinia Raj oraz Centrum Neandertalczyka są otwarte dla gości w okresie od 15 stycznia do 15 listopada. W okresie maj-czerwiec turyści przyjmowani są najdłużej, bo aż od 9 do 19, natomiast najkrócej jaskinia otwarta jest od stycznia do kwietnia oraz w listopadzie, kiedy godziny otwarcia to 10-17.

 

Cennik biletów:

  • Jaskinia raj: w sezonie – 18 zł, poza sezonem – 13 zł
  • Centrum Neandertalczyka – 14 zł przez cały rok

Na tańsze bilety mogą liczyć grupy zwiedzających oraz turyści odwiedzający jednocześnie Jaskinię Raj oraz Centrum Neandertalczyka. Ze względu na duże oblężenie turystów, niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja biletów.

 

 

Świętokrzyski Park Narodowy

Najważniejsze naturalne atrakcje, jak i zabytki w Górach Świętokrzyskich znajdują się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Obejmuje on obszar 76,26 km2, w tym Łysą Górę oraz Łysicę.

Park Narodowy gęsto zarastają lasy mieszane, w tym głównie jodłowo-bukowe. Napotkać można również na wiele modrzewi, sosen, świerków i lip. Na terenie Parku wydzielono Puszczę Jodłową, będącą unikatowym zespołem leśnym, docenianym przez leśników i turystów z całej Europy. Góry Świętokrzyskie mogą się również pochwalić najwyższym drzewem w Polsce – jest to licząca 51 metrów jodła.

 

W Świętokrzyskim Parku Narodowym, jak i na terenie całych Gór Świętokrzyskich, żyje wiele ssaków, w tym jelenie, kuny i myszy. Poza tym, w lasach i na polanach licznie występują motyle, w tym gatunki chronione, takie jak przeplatka aurinia. Ponadto, zwłaszcza przy potokach pojawiają się rozmaite płazy, gady i ślimaki.

Na uwagę zasługują występujące w Górach Świętokrzyskich z dużą częstotliwością gołoborza. Są to rumowiska skalne, czyli niezalesione powierzchnie pokryte rozmaitymi głazami, bądź niewielkimi blokami skalnymi. Najbardziej znane podziwiać można na Łysej Górze oraz Łysicy.

 

Główny Szlak Świętokrzyski

Na terenie Gór Świętokrzyskich wytyczono trasę z Głoszyc do Kuźniaków, przy której znajdują się najważniejsze miejsca w regionie. Nazwany im. Edmunda Massalskiego czerwony szlak liczy 105 km i przebiega m.in. przez Łysą Górę i Łysicę, ale także kilka miejscowości, jak np. Nowa Słupia czy Święta Katarzyna.

 

Góry Świętokrzyskie – najważniejsze miejscowości w regionie

 

  1. Kielce – stolica Gór Świętokrzyskich oraz całego województwa świętokrzyskiego. Miasto liczy ok. 200 tys. mieszkańców, a w sezonie przybywają do niego dodatkowo tysiące turystów. Znajduje się tu wiele zabytkowych obiektów, a wśród nich:

– Pałac Biskupów Krakowskich z XVII wieku

– Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP z XII wieku

– Rynek, znajdujący się w tej samej lokalizacji już od Średniowiecza

– Dworek Laszczyków, w którym mieści się dzisiaj Muzeum Wsi Kieleckiej

 

Odwiedzając Kielce, koniecznie trzeba przespacerować się historyczną ulicą Sienkiewicza. Dzisiaj jest to główna aleja miasta, pełniąca funkcję wyłączonego z ruchu zmotoryzowanego, deptaku.

Przez Kielce przebiega wiele tras turystycznych, w tym czerwony szlak prowadzący w okolicę zamku w Chęcinach. Ponadto, wytyczono również trasy spacerowe po mieście.

Z racji korzystnego położenia, między Warszawą a Krakowem, dojazd do Kielc jest bardzo wygodny. Pokonanie samochodem niespełna 200 km ze stolicy zajmuje do 3 godzin. Jeszcze bliżej jest spod Wawelu, gdyż dystans wynosi ok. 120 km. Na obu trasach kursuje również wiele autobusów.

 

  1. Święta Katarzyna – wieś turystyczna, przez którą przebiega Główny Szlak Świętokrzyski oraz wiele pomniejszych tras turystycznych. Na terenie Świętej Katarzyny znajduje się zabytkowy Zespół Klasztorny Bernardynek z XV wieku. Ponadto, znana jest również dziewiętnastowieczna kaplica cmentarna z wyrytym oryginalnym podpisem Stefana Żeromskiego. Warte odwiedzenia jest również Muzeum Minerałów i Skamieniałości.

 

  1. Nowa Słupia – niewielka wieś, będąca jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Swój początek ma tutaj wiele tras turystycznych, np. czerwony szlak na Szczytniak (554 m n. p. m.) oraz niebieski na Łysą Górę. Ponadto, w mieście znajduje się wiele interesujących obiektów, takich jak:

 

Kamienny Pielgrzym – tajemnicza figura mężczyzny w pozycji klęczącej. Wiąże się z nią wiele miejskich legend i przesądów

Muzeum Starożytnego Hutnictwa – w gmachu muzeum goście mogą podziwiać m.in. odkryte w okolicy dymarki, których powstanie datuje się na I – III wiek.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne – znajdują się w nim rekonstrukcje obiektów z późnej Starożytności, w tym miejskie chaty, dymarki oraz fortyfikacje miejskie.

 

Poprzedni artykułGerlach – zdobywamy koronę Karpat
Następny artykułLiofilizacja żywności – wynalazek dla wędrujących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj