Wyjątkowe atrakcje w świętokrzyskim parku narodowym

Świętokrzyski Park Narodowy to niezwykłe miejsce. Obejmuje południowo-wschodnią część Wyżyny Małopolskiej oraz fragment Gór Świętokrzyskich.

200-letnie drzewa

Większość terenu Świętokrzyskiego Parku Narodowego stanowią lasy. Znajdziemy w nich wiele starych, często powalonych przez wiatr, drzew. Sprzyja to rozwojowi fauny i flory lasu. W Świętokrzyskim Parki Narodowym rośnie 270-letnia jodła pospolita. Jest to najwyższe drzewo w Polsce, ma aż 51 metrów wysokości.

Charakterystyczne dla Świętokrzyskiego Parku Narodowego są modrzewie polskie, wiek najstarszych drzew liczony jest na 250 lat.

Tysiące motyli

W Świętokrzyskim Parku Narodowym nie zabraknie również atrakcji dla amatorów fauny. Na największą uwagę zasługują tu owady. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego żyje ponad 3000 gatunków, z czego blisko 1000 to motyle. Można tam podziwiać tak rzadkie gatunki jak: przeplatka aurinia i czerwończyk nieparek.

W parku żyje również wiele ssaków, płazów, gadów i około 150 gatunków ptaków.

 

Gołoborza

Część Świętokrzyskiego Parku Narodowego stanowią Góry Świętokrzyskie. Góry te są jednymi z najstarszych w Europie. W ich skałach zachowały się skamieniałości roślin i zwierząt z okresu kambru.

Wyjątkową cechą Gór Świętokrzyskich są gołoborza czyli rumowiska skalne. Największe gołoborza znajdują się na Łysej Górze i Łysicy.

Najwyższym szczytem w Świętokrzyskim Parku Narodowym jest Łysica, o wysokości 611,8 m n.p.m.. Jest najniższym szczytem zaliczanym do Korony Gór Polski. Góra ta porośnięta jest lasem, a północny i południowy szczyt otaczają gołoborza. W górnych partiach można spotkać orliki krzykliwe, kobuzy i krogulce.

Druga pod względem wysokości jest Łysa Góra (595 m n.p.m.). Na szczycie znajdują się rumowiska skalne oraz pozostałości wale kultu religii Słowian, tworzą go dwie części w kształcie podków. Istnieją legendy opowiadające o sabatach czarownic na szczycie Łysej Góry.

 

Ruiny zamku

Będąc w Świętokrzyskim Parku Narodowym warto lekko zboczyć ze szlaku i udać się do Bodzentynia gdzie znajdują się ruiny zamku. Zamek został wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku. Był jednak kilkukrotnie przebudowywany dzięki czemu posiada również cechy zamku renesansowego oraz barokowego.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ W PARKU NARODOWYM W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

Góry Świętokrzyskie położone są w centralnej części województwa świętokrzyskiego. Są to jedne z najstarszych gór nie tylko w Polsce, ale i Europie. Ich cechą charakterystyczną są gołoborza. Nic więc dziwnego, że utworzono Park Narodowy w Górach Świętokrzyskich.

 

Spotkania na Łysej Górze

Pewnie nie raz słyszeliście o sabatach czarownic na Łysej Górze. Odwiedzając Park Narodowy w Górach Świętokrzyskich możecie na własne oczy zobaczyć to miejsce. Przed przyjęciem chrześcijaństwa szczyt Łysej Góry był miejscem kultu. Do dziś znajdują się na niej pozostałości po wale kultu, który otaczał sam szczyt góry. Zachowały się dwie części w kształcie podków oraz wejście do wnętrza.

Szczyt Łysej Góry znajduje się na wysokości 595 m n.p.m. a jej wierzchołek pokrywają rumowiska skalne czyli charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich gołoborze.

Obecnie na szczycie znajduje się również: Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze, klasztor Misjonarzy Oblatów, muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz cmentarz jeńców radzieckich.

 

Łysica

Park Narodowy w Górach Świętokrzyskich obejmuje również najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich Łysicę (611,8 m n.p.m.). Góra posiada dwa wierzchołki. Niższy z nich to skalna grań o długości pół kilometra. Na drugim wierzchołku znajduje się replika krzyża z 1930 r. Cała Łysica porośnięta jest lasem, toteż ze szczytu jest ograniczony widok tylko w kierunku północnym, tam również znajdują się gołoborza.

 

Pomniki przyrody

Park Narodowy w Górach Świętokrzyskich to również lasy z obszarami ścisłej ochrony. Wędrując z Łysej Góry w stronę Trzcianki można podziwiać obszar „Święty Krzyż”. Znajduje się tam największe w Parku Narodowym w Górach Świętokrzyskich gołoborze imienia Kobendzy. Przy szlaku znajduje się wiele starych drzew zarówno żywych jak i powalonych.

Natomiast „Chełmowej Góra” to najstarszy obszar chroniony na terenie parku. Znajduje się tam skupisko modrzewia polskiego. Żyje tam prawie 90 gatunków ptaków i jest to jedynie miejsce w tym rejonie gdzie występuje borsuk.

Będąc w Parku Narodowym w Górach Świętokrzyskich warto zwrócić uwagę na motyle. Jest ich blisko 1000 gatunków, w tym chronione: przeplatka aurinia i czerwończyk nieparek.

Poprzedni artykułJak samodzielnie przygotować się do wyjazdu w góry?
Następny artykułAtrakcje na szlaku Doliny Kościeliskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj