Spodnie

Nie wiesz jakie spodnie terkkingowe wybrać? Planujesz wyprawę w góry, ale nie masz się w co ubrać? Ilość modeli przyprawia cię o zawrót głowy? Nie wiesz na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy co jest najważniejsze w spodniach górskich i jak wybrać te odpowiednie.

 

1. Tkanina

Wybierając spodnie zwróć uwagę na materiał. Powinien być nie tylko wytrzymały, ale i elastyczny. Zamiast dużych luźnych spodni wybierz te bardziej dopasowane z rozciągliwym materiałem, które pozwolą na swobodną wędrówkę. Zdecyduj się na cienki, lekki, syntetyczny materiał. Takie spodnie będą oddychać jak i dawać odpowiednią ochronę przed chłodem.

2. Nagła zmiana pogody

Bądź przygotowany na opady. W razie deszczu miej w plecaku lekkie spodnie z membraną, które można szybko założyć chroniąc odzież przed zamoczeniem.

Zabierz ze sobą krótkie spodenki. W górach pogoda potrafi się bardzo szybko zmieniać. Ubranie krótkich spodenek to tylko chwila, w plecaku kawałek materiału nie będzie ciążyć, a komfort nieporównywalny od żadnych długich spodni.

3. Spodnie na dłużej

Jeżeli chcesz, żeby spodnie trekkingowe posłużyły przez kilka sezonów wybierz takie posiadające wstawki z twardszego materiału. Umocnienia na kolanach i siedzeniu gwarantują dłuższą żywotność spodni.

Panie powinny rozejrzeć się za wersją spodni przeznaczoną właśnie dla płci pięknej. Takie spodnie będą dostosowane do specyfiki damskiej sylwetki, przed co będzie w nich wygodniej.

4. Koniecznie kieszenie

Warto wybrać spodnie z kieszeniami. Minimum to dwie kieszenie na udzie, dzięki którym będziemy mieli pod ręką najpotrzebniejsze drobiazgi np. plan wędrówki. Nie krępują ona ruchów, a jednocześnie ułatwia sięganie po najpotrzebniejsze rzeczy.

5. Spodnie na zimę

Na zimowe wspinaczki potrzebne będą spodnie Hard Shell. Ten cieplejszy i bardziej wytrzymały materiał chroni przed śniegiem i wilgocią. Spodnie wykonane z tego materiału są całkowicie nieprzewiewne dzięki czemu idealnie chronią nogi w wyższych partiach gór.

Dobrze gdy spodnie trekkingowe mają zamki na całej długości nogawek, co pozwoli na zmianę spodni bez zdejmowania butów, a nawet raków. Spodnie w podwyższonym stanem ochronią plecy przed przewianiem. Dodatkową ochroną przed zsunięciem się spodni są szelki, dzięki którym będziemy czuć się pewnie podczas wspinaczki.