Spodnie na górskie wycieczki

Dobre, wygodne spodnie to bez wątpienia jeden z kluczowych elementów ubioru górskiego turysty. Ich zadaniem jest nie tylko izolacja przed zimnem i wiatrem, ale często także ochrona przed deszczem i ewentualnymi urazami mechanicznymi. oczywiste jest więc, że zakup spodni należy dobrze przemyśleć i poważnie zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Wiedz, czego chcesz

Na pewno pierwszym zagadnieniem, które każdy turysta musi w swojej głowie poruszyć, jest przeznaczenie spodni, które chce kupić. Zupełnie inaczej będzie bowiem wyglądał proces rozważania zakupu spodni do wspinaczki, a inaczej – ubioru na wędrówki po Bieszczadach. Przede wszystkim odpowiedz więc na pytanie, o jakiej porze roku spodnie będą Ci potrzebne. Po drugie, określ mniej-więcej, na jakiego rodzaju szlaki się wybierasz.

Na co zwrócić uwagę?

Spodnie górskie wielu z nas kojarzą się z ciężkim ubiorem z softshellu. Takie spodnie nadają się jednak praktycznie tylko w zimie. Pozostałe pory roku są zdecydowanie zbyt ciepłe na tego rodzaju odzież – zwłaszcza w lecie sprawdzą się przede wszystkim cienkie, lekkie spodnie z oddychających materiałów syntetycznych – o tej porze roku z ewentualnym chłodem poradzi sobie bielizna termoaktywna.

Oczywiście nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy spodziewamy się opadów deszczu. W takich warunkach wychodzenie w góry w zwykłych dżinsach lub spodenkach zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście, jeśli pogoda jest niepewna, można zaryzykować wyjście w góry w krótkich spodenkach – najwyżej na miejsce dotrzemy nieco zmarznięci, jednak jeśli chcemy tego uniknąć, warto po prostu zabrać do plecaka lekkie spodnie z membraną.

Szczególną uwagę na jakość spodni wodoodpornych należy zwrócić wtedy, gdy wybieramy się na wielodniową wędrówkę po górach i nie możemy sobie pozwolić na przemoczenie odzieży. W takiej sytuacji zachęcam do uprzedniego sprawdzenia rzeczywistej wodoodporności naszych spodni, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Jeśli chodzi o zakupy i wybór konkretnego produktu, na pewno musimy wziąć pod uwagę między innymi takie rzeczy, jak:

  • Wstawki i wzmocnienia na kolanach, po wewnętrznych stronach nogawek – podniosą one trwałość spodni.
  • Oddychający, a zarazem stosunkowo lekki i komfortowy w dotyku materiał.
  • Odpinane nogawki oraz jak najwięcej wygodnie umieszczonych kieszeni z łatwym dostępem.
  • Dobrym rozwiązaniem jest również fabrycznie zamontowany pasek z mocną klamrą.

Krótkie spodenki

W lecie, w czasie upałów, trudno oczekiwać od turysty noszenia na sobie pełnych spodni. Duże wahania temperatury podczas wakacyjnych wycieczek górskich to zupełnie normalne zjawisko, dlatego odpinane nogawki od długich spodni lub po prostu dodatkowe krótkie spodenki w plecaku to na pewno świetne rozwiązanie w wielu sytuacjach.

Zauważmy chociażby, że wychodząc w góry o godzinie 7:00 będzie jeszcze zbyt zimno na spodenki, jednak około 10:00, czyli mniej-więcej w połowie drogi na szczyt, będzie nam już gorąco od temperatury i zmęczenia, z kolei wychodząc na grań dopadnie nas zapewne mroźny wiatr. Zmiana spodni na spodenki i z powrotem to chwilka czasu, a komfort cieplny jest przecież w warunkach górskich nie do przecenienia.

Co wybrać?

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydają się spodnie z odpinanymi nogawkami. Ewentualnie możemy zakupić standardowe, lekkie spodnie oraz krótkie spodenki. Zupełnie innym elementem wyposażenia są spodnie przeciwdeszczowe, które również powinniśmy ze sobą zabierać na wypadek zmiany pogody.

Poprzedni artykułŚpiwór trekkingowy – jak wybrać?
Następny artykułZnane marki: The North Face