Śpiwór trekkingowy – jak wybrać?

Wyprawa w góry wiąże się z noszeniem bagażu na plecach. Właśnie z tego względu wybór śpiwora na górskie wędrówki to nie lada wyzwanie, więc zanim podejmiesz decyzję, warto dobrze zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę potrzebujesz i ile będzie Cię kosztować wygodne, ciepłe i komfortowe spanie podczas zimnych, górskich nocy.

Mumia czy koperta?

Jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru śpiwora jest jego kształt. Mumia, czyli śpiwór o anatomicznym kształcie, który zwęża się ku dołowi, charakteryzuje się nieco mniejszą wagą i objętością po spakowaniu w stosunku do tradycyjnych kopert, to jednak odbija się na ilości miejsca wewnątrz śpiwora.

Z kolei prostokątna koperta zapewnia bardzo dużo miejsca do spania i umożliwia swobodne rozpinanie na całej długości, mamy więc bardzo wiele możliwości dostosowania tego, jak duża część naszego ciała jest w śpiworze. Poza tym, kopertę można rozpiąć całkowicie, tworząc z niej standardową kołdrę.

Puch czy syntetyk?

Równie ważnym wyborem, jak w przypadku kształtu śpiwora, jest jego wypełnienie. Różnica pomiędzy śpiworem puchowym i syntetycznym jest bardzo duża, należy więc dobrze zastanowić się nad tym, która opcja będzie dla nas lepsza.

  • Zacznijmy od aspektów kluczowych, czyli utrzymania temperatury. Śpiwór puchowy sprawdza się pod tym względem nieporównywanie lepiej od syntetycznego – jednostka puchu izoluje dwa razy lepiej od jednostki syntetyku, więc w praktyce wystarczy nam połowa śpiwora syntetycznego, by osiągnąć taki sam efekt.
  • Jeśli chodzi o wagę, śpiwór puchowy jest rozwiązaniem znacznie lżejszym od sztucznego wypełnienia. Różnica w wadze sięga nawet kilkudziesięciu procent przy takim samym komforcie termicznym.
  • Również jeśli chodzi o kompresję, śpiwory puchowe wygrywają ten pojedynek. Po spakowaniu zajmują one naprawdę niewiele miejsca, a więc dla ustalonego komfortu cieplnego śpiwór puchowy będzie znacznie mniejszy.
  • Kolejnym zagadnieniem jest odporność na wilgoć. Tutaj szala przechyla się nieco na korzyść wypełnienia syntetycznego, które nie traci wartości izolacyjnych nawet wówczas, gdy jest mokre. Włókna poliestrowe nie chłoną zbyt wiele wody i znacznie szybciej wysychają, dlatego znacznie lepiej nadają się na jachty i kajaki.
  • Wreszcie dochodzimy do tematu ceny. Zdecydowana większość najtańszych dostępnych śpiworów to modele syntetyczne. Są one tańsze, ale z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne. Jeśli chodzi o wycieczki w góry, na pewno warto zainwestować w śpiwór, któremu będziemy mogli zaufać.

Letni czy uniwersalny?

Jeżeli szukasz śpiwora, który wykorzystywany będzie w lecie oraz ewentualnie w schroniskach, niewątpliwie nie ma sensu wdawać się zbytnio w szczegóły, ponieważ niemal każdy dostępny na rynku śpiwór spełni Twoje wymagania, możesz się więc skupić na zbalansowaniu relacji cena – waga.

Natomiast dobry śpiwór trzysezonowy powinien być już wyborem przemyślanym. Tutaj kierowanie się zalecaną przez producenta temperaturą to jednak zbyt mało i musimy zwrócić uwagę na takie elementy, jak kaptur i kołnierz termiczny.

Co wybrać?

Podejmując decyzję, należy zwrócić uwagę na to, że wybrany przez nas śpiwór będziemy musieli nosić ze sobą wszędzie, dlatego warto zadbać o to, by nie był zbyt ciężki. Najlepszym rozwiązaniem jest markowy śpiwór puchowy takich firm, jak Deuter lub Pajak. Oczywiście wszystko zależy od budżetu i pory, w jakiej zamierzamy wędrować. Warto także zapoznać się z opiniami znajomych i internautów dotyczącymi konkretnych produktów.

Poprzedni artykułPlecaki trekkingowe w góry
Następny artykułSpodnie na górskie wycieczki