Softshell

Softshell to nowoczesne materiały wykorzystywane do szycia odzieży outdoorowej, sportowej i turystycznej. Czy warto mieć takie ubranie? Czym różni się kurtka softshell od zwykłej przeciwdeszczowej?

Hard czy soft?

Odzież softshell powstawała jako alternatywa dla hardshell czyli ubioru złożonego z trzech warstw:

– termoaktywna bielizna,

– warstwa ocieplająca,

– kurtka z membraną zewnętrzną.

Ostatnia zewnętrzna warstwa wykonana jest z mocnego materiału stąd nazwa „hard”. Taka membrana zapewnia pełną ochronę przed wiatrem i deszczem. Jednocześnie słabo oddycha co przy aktywności fizycznej może powodować szybkie przegrzanie organizmu.

W warunkach wietrznych lecz bez opadów lepszym rozwiązaniem jest odzież softshell.

Postaw na softshell

Co zatem znajdziemy pod nazwą softshell? Nowoczesne tkaniny oddychające i wiatroodporne. Odzież ta sprawdza się doskonale wiosną i jesienią. Przy właściwym dociepleniu sprawdzi się również w warunkach zimowych.

softshellu wykonywane są spodnie, kurtki, czapki i rękawice.

Tkanina ta składa się z dwóch części:

– flis polarowy,

– materiał impregnowany DWR.

Pierwsza warstwa zapewnia odpowiednią temperaturę. Natomiast impregnowany materiał zapewnia ochronę przed wiatrem przy jednoczesnym zachowaniu oddychalności. Impregnacja Durable Water Resistant powoduje, że odzież nie chłonie wody i brudu.

Zakładając odzież sotfshell nie potrzebujemy dodatkowych polarów (chyba, że korzystamy z niej zimą). Wystarczy założyć termoaktywna bieliznę, koszulkę lub T-shirt.

Kupujemy kurtkę softshell

Kupując kurtkę softshell zwróć uwagę na:

– krój i rozmiar – kurtka musi być dobrze dopasowana, nie krępować ruchów, pozwalać na założenie dodatkowej warstwy pod spód. Warto też aby kurtka wyposażona była w kieszenie i systemy regulacji,

– stopień oddychalności materiału – do wspinaczek i innych wymagających aktywności kurtka powinna mieć przynajmniej 1000/m2/24, do spacerów w chłodniejsze dni wystarczy 5000/m2/24,

– grubość tkaniny – grubsze modele przeznaczone są na chłodne dni, a cieńsze na cieplejsze.

Kurtka przeciwdeszczowa czy softshell?

Kurtka membranowa lepiej ochroni przed dużymi, przeciągającymi się opadami deszczu. Nie nadaje się jednak do długich wędrówek jako osłona przed wiatrem. Jej materiał ochroni nas przed przewianiem jednak nieoddychająca tkanina sprawi, że przy większym wysiłku fizycznym przegrzejemy się.

Kurtka softshell lepiej sprawdzi się w zmieniających się warunkach. Trochę deszczu, wiatru i słońca. Zapewni nam komfort cieplny i ochroni przed małymi opadami.

Najlepiej jest posiadać kurtkę membranową i softshell. Używać ich w zależności od panujących warunków.