Snowkiting – co to?

Snowkiting jest zimową wersją kitesurfingu – popularnego sportu wodnego, będącą wariacją na temat klasycznego surfingu. W założeniach wszystkie te dyscypliny są podobne i sprowadzają się do tego samego, czyli wprowadzenia deski w ruch ślizgowy.

Różnicą jest sposób w jaki się do tego doprowadza. Żeby zrozumieć w pełni czym jest snowkiting należy powiedzieć nieco o kitesurfingu. W tym przypadku mamy do czynienia z pędnikiem – elementem wprowadzającym deskę w ruch. Jest nim latawiec, który znajduje się w znacznej odległości od kitesurfera. Pod wpływem wiatru wytwarzana jest siła nośna, która wymusza rucha zgodnie z jego kierunkiem. Dzięki temu możliwe jest uprawianie sportu na zbiornikach słodkowodnych, jak również morskich. W przypadku snowkitingu wszystkie elementy pozostają takie same poza jednym – nawierzchnią. W tym przypadku woda zostaje zastąpiona pokrywą śnieżną lub warstwą lodu. Można powiedzieć, że jest to nic innego jak kitesurfing w górach.

Snowkiting dla początkujących

Snowkiting świetnie nadaje się dla osób niemających doświadczenia w sportach bazujących na surfingu. Jest on prostszy do opanowania od kitesurfingu ze względu na brak konieczności uzyskania wyporności na wodzie. Dzięki temu można jeździć przy znacznie niższych prędkościach. Osoby jeżdżące na snowboardzie świetnie odnajdą się na desce kite, bo jej prowadzenie bazuje na tych samych zasadach. Różnicą jest możliwość jazdy na płaskiej powierzchni – do napędzania wykorzystywany jest latawiec.

Jak zacząć?

Jak już zostało wspomniane – łatwiej będą miały osoby uprawiające sporty zimowe, a w szczególności mają opanowaną jazdę na snowboardzie. Cenne są też doświadczenia w takich sportach jak żeglarstwo, windsurfing czy wspominany już wielokrotnie kitesurfing. Mając wprawę jesteśmy w stanie szybkiej zauważyć postępy. Chcąc rozpocząć przygodę z tą dyscypliną na poważnie będziemy musieli wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Zwykle będziemy potrzebowali typowego wyposażenie snowboardowego (deska oraz uprząż). Do tego wymagany jest również latawiec oraz trapez z liniami.

Wybór latawca

Dostępnych jest wiele modeli latawców, różniących się parametrami. Każde z nich będzie inaczej zachowywało się w locie – niektóre z nich oferują większą stabilność, inne zaś pozwalają na osiągnięcie znacznych prędkości. Zupełnie osobną kategorią są te zapewniające duży ciąg i pozwalające wzbić się w powietrze. Typowe latawce można podzielić na dwie zasadnicze grupy.

  • Depower speed system – cechą szczególną jest zmienny kąt natarcia skrzydła bocznego. Jest w stanie zapewnić dużą moc kosztem szybkości lub odwrotnie – poświęcić moc na rzecz prędkości. Kąt nachylenia reguluje się poprzez zaciąganie i odpuszczanie baru. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla bardziej doświadczonych osób, wykonujących ewolucje w powietrzu.

  • Full-power – te latawce mają na stałe ustalony kąt natarcia. Nie mamy możliwość jego regulacji i zawsze poruszamy się z maksymalna prędkością. Charakteryzują się niższą ceną i są dobrym wyborem dla osób początkujących, którzy chcą nauczyć się podstaw tego sportu.

 

Poprzedni artykułOdlotowy weekend – wybierz skok w tandemie
Następny artykułRysy wysokość – Jaką wysokość mają Rysy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here