Skalne miasto – cud górskiej natury

Czasem górska przyroda bywa naprawdę zaskakująca. Jest jednym z powodów, dla których wielu z nas w górach czuje się tak, jak nigdzie indziej. Jednym z jej elementów jest tzw. skalne miasto – przyrodniczy ewenement, który zobaczony po raz pierwszy potrafi wprawić w osłupienie.

Skalne miasto – czym jest?

Skalne miasto to forma ukształtowania powierzchni Ziemi, stworzona ze skałek, baszt, ambon i grzybków skalnych. Wszystkie te formy występują wówczas w bliskim skupieniu, będąc rozdzielonymi wąskimi rozpadlinami.

Nazwa tej formacji nawiązuje do jej gabarytów: skalne miasta potrafią osiągać ogromne rozmiary, a “korytarze” je przecinające mogą przypominać ulice usadowione pomiędzy wysokimi wieżowcami.

Jak powstają skalne miasta?

To skutek erozji terenu wskutek spękań, wietrzenia i wpływu wód deszczowych. Na przekształcenie w skalne miasta najbardziej podatne są piaskowce, skały osadowe oraz zlepieńce.

Skalne miasta w Polsce

Ten cud natury możemy podziwiać odwiedzając Błędne Skały, Szczeliniec, Rudawy Janowickie oraz Góry Stołowe. Gdy już tam się wybierzecie, na pewno nie przeoczycie obecności skalnych miast. To praktycznie niemożliwe!

Skalne miasto w Czechach. Fot. Wikipedia

Najsłynniejsze skalne miasto

Skały Adrszpasko-Teplickie w Czechach to jedno z najsłynniejszych, europejskich skalnych miast. Ich rozmiar i forma robią ogromne wrażenie – to idealne miejsce do pieszych wędrówek, zwłaszcza w okresie zimowym.

Poprzedni artykułWakacyjne All inclusive – na co zwrócić uwagę?
Następny artykuł5 najlepszych piosenek o górach do nucenia na szlaku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj