Jak się przygotować na jesienne wędrówki

Kontakt z naturą, technologiczny detoks, relaks na świeżym powietrzu – piesze wędrówki to dziś jeden z lepszych sposobów na wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Choć niektórym namioty i ognisko pod gwiazdami kojarzą się jedynie z latem, amatorów jesiennego kempingu nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że coraz zimniejsze noce, krótsze dni i mniej sprzyjająca pogoda wymagają dodatkowego przygotowania przed jakąkolwiek wyprawą w teren. Jak przygotować się do jesiennych wędrówek, by wyciągnąć z nich jak najwięcej korzyści?

Pamiętaj o pogodzie

Choć może wydawać się to oczywiste, okazuje się że wiele osób zapomina o tak podstawowej rzeczy jak sprawdzenie pogody przed wyprawą w teren. Nieważne, czy twoim celem jest las w okolicy, czy górskie szczyty – nie warto narażać się na niebezpieczeństwo spowodowane opadami, przymrozkami czy silnymi wiatrami. Czasami w ciągu jednego dnia, a nawet kilku godzin aura może się drastycznie zmienić. Upewnij się, że jesteś gotowy na każdy pogodowy kaprys, zabierając do plecaka odpowiedni sprzęt.

Spaceruj wygodnie

Wędrówka po okolicznych lasach, łąkach i szlakach, zwana również hikingiem, to najpopularniejszy model wypoczynku na łonie natury. Relaksujący spacer może, choć nie musi wiązać się z wielogodzinnym chodzeniem po trudnym terenie. Wybierz trasę, na której z pewnością sobie poradzisz i sprawdź, czy w przypadku zmęczenia uda ci się rozbić w okolicy mały obóz. Nie potrzebujesz wiele – śpiwór, namiot, lampka, mapa i jedzenie to podstawowe wyposażenie każdego plecaka turystycznego. Te, specjalnie przystosowane dla osób poruszających się na piechotę, skonstruowano tak, by nie obciążały kręgosłupa w sposób nienaturalny i równomiernie rozkładały wagę na całych plecach. Spacer będzie o wiele przyjemniejszy jeśli będziesz mieć świadomość, że w każdej chwili możesz się zatrzymać. Pamiętaj także o kocach i termosach z ciepłymi napojami, które jesienią okażą się niezastąpione.

Ubierz się ciepło

Ciało wystawione na długotrwałe działanie deszczu, wiatru i niższej temperatury męczy się znacznie szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Ważnym jest więc, by przed jesiennymi wędrówkami zadbać o odpowiednią odzież. Kurtki przeciwdeszczowe, izolacyjne bluzy i spodnie termiczne to podstawa jesiennego stroju. Nie zapomnij także o odpowiednich na piesze wędrówki butach. Podczas gdy latem z powodzeniem sprawdzały się sportowe sneakersy, jesienią koniecznie zainwestuj w solidne buty trekkingowe. Ryzyko poślizgnięcia się na mokrych liściach jest tu wysokie, a odpowiednio dobrane obuwie zwiększy nie tylko twoją przyczepność, ale także uchroni cię przed przemoczeniem stóp i ewentualnym przeziębieniem.

Dbaj o bezpieczeństwo

Zabezpieczenia zewnętrzne w postaci odpowiedniej odzieży i akcesoriów to ogromny krok w stronę bezpiecznej wędrówki. Nikt nie jest jednak w stanie przewidzieć wypadków, które mogą przytrafić się nam po drodze. W twoim plecaku, poza wspomnianymi wcześniej kocami, jedzeniem i ciepłymi napojami powinna znaleźć się również dobrze wyposażona apteczka i podręczne narzędzia takie jak nożyczki, latarki czy świece. Nie zapomnij także o przenośnych zasilaczach i power bankach, by nawet na moment nie stracić szansy na wezwanie pomocy. Bezpieczeństwo to podstawa wypoczynku na łonie natury.

Mieszkańcy miast coraz częściej decydują się na spędzanie weekendów w terenie. To doskonały sposób na rozrywkę, odpoczynek po męczącym tygodniu i obcowanie z przyrodą. Choć instynkt przetrwania każe nam odpowiednio zadbać o siebie przed jesiennymi wędrówkami, wiele osób wciąż zastanawia się, co powinno znaleźć się w ich plecakach przed wyprawą. Sklep Addnature.pl to idealne rozwiązanie dla wszystkich amatorów outdooru, zarówno tych, którzy zaczynają swoją przygodę z hikingiem, jak i tych, przed którymi trekking nie ma żadnych tajemnic.

Poprzedni artykułWrocław – nie tylko na weekend
Następny artykułJedziesz na narty do Włoch? Wymień walutę taniej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj