Sandały w góry?

Podziwiam ludzi którzy potrafią chodzić cały rok w zabudowanych butach. Ja gdy tylko przychodzą cieplejsze dni od razu sięgam po sandały. Jeśli też w ciepłe dni marzysz o powiewie wiatru na stopach to czytaj dalej.

Sandały w góry?

Wiele osób uważa, że na każdą wycieczkę w góry trzeba mieć zabudowane buty z cholewką trzymającą kostkę.

Jednak nie każde wyjście w góry to pokonywanie wysokich szczytów. Jeżeli wybierasz się w niskie góry takie jak np. Bieszczady lub zamierzasz pospacerować w dolinach to śmiało zakładaj sandały.

Sandały trekingowe

Żadne, nawet najbardziej przewiewne buty i termoaktywne skarpetki, nie zastąpią sandałów w upalny dzień. Noga nie męczy się w nich, a stały dopływ świeżego powietrza zapewnia nam komfort.

Pamiętajmy, że sandały nie nadają się do chodzenia przy deszczowej pogodzie.

Do chodzenia po górach potrzebne są specjalne sandały. Takie w których chodzimy na co dzień (cienka podeszwa i paski) nie nadają się do górskich wycieczek.

Wybierając sandały trzeba zwrócić uwagę na:

– podeszwę,

– trwałość,

– komfort.

Dobra podstawa

Podeszwa musi być gruba, solidnie wykonana i antypoślizgowa. W górach, nawet tych niskich, nie możemy pozwolić sobie na ślizgające się obuwie. Każdy niepewny krok może skończyć się kontuzją. Dobrze gdyby sandały posiadały również wkładkę zapobiegającą poceniu. Pozwoli to na utrzymanie stabilnej stopy nawet w najbardziej upalne dni. Jak i zapobiegnie nieprzyjemnemu zapachowi po całodziennej wędrówce.

Nie zapominajmy również o dobrej amortyzacji, która pozwoli nam chodzić przez cały dzień bez zbędnego obciążania stawów.

But musi być trwały. Cienkie, niedokładnie przyszyte paski odpadają. Sandały muszą być dobrze wykonane. Urwany pasek ciężko samemu naprawić szczególnie w czasie wędrówki. Dlatego już w trakcie robienia zakupów warto przyjrzeć się jak są zszyte i poklejone.

Wygoda

Równie ważną rzeczą jest komfort użytkowania sandałów. Najlepiej jest wypróbować buty jeszcze przed wyjazdem. Pozwolić dopasować się butą do nogi. To zaoszczędzi niemiłych niespodzianek w górach. W obcierających sandałach nie zajdziecie daleko i zepsujecie sobie całą radość z wyprawy.

Coraz większą popularnością cieszą się buty będące połączeniem sandałów i butów trekingowych. Zabudowany przód chroni palce przed ewentualnymi urazami. Natomiast pięta i boki stopy są odkryte tak jak w sandałach dzięki czemu zapewniona jest doskonała wentylacja.

Poprzedni artykułRzeczy o których musisz wiedzieć zanim kupisz śpiwór
Następny artykułButy do wędrówek po górach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj