Jak samodzielnie przygotować się do wyjazdu w góry?

Pierwszy samodzielny wyjazd w góry może być wyzwaniem – od dobrego przygotowania zależy bowiem komfort całej podróży. W ferworze pakowania ubrań i planowania wędrówek na szlakach nie zapomnij o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym.

Jeśli czeka Cię pierwsza samodzielna podróż w góry, zapewne zastanawiasz się, jak dobrze zaplanować cały wyjazd – jakim środkiem transportu dotrzeć na miejsce, co wziąć ze sobą, a co zostawić w domu, czy zaopatrzyć się w jakiś specjalistyczny sprzęt, jakie noclegi wybrać itd. Wiele zależy od osobistych preferencji, istnieją jednak uniwersalne zasady, jakie należy zawsze wziąć pod uwagę przygotowując się do wyjazdu w góry.

Wybierz lokalizację i środek transportu
Na początek zastanów się, po jakich górach chcesz wędrować. Wysokie i wymagające Tatry to wybór raczej dla podróżników o dobrej kondycji fizycznej. Jeśli to Twój pierwszy poważny wyjazd w góry, wybierz mniej wymagające pasma – Bieszczady, Beskidy czy Sudety. Kolejny krok to wybór środka transportu – wielu wielbicieli gór woli raczej pociąg lub autokar niż własny samochód. Dzięki temu nie są “przywiązani” do pojazdu i mogą spędzić na szlakach nawet kilka dni, wędrując od schroniska do schroniska. Na stronach takich jak Goeuro.pl znajdziesz wszelkie informacje o dostępnych połączeniach komunikacyjnych.

Wzmocnij mięśnie
Oczywiście można wybrać się w góry bez przygotowania kondycyjnego, jednak może się to skończyć przerwaniem wędrówki w połowie szlaku lub brakiem możliwości podniesienia się z łóżka następnego dnia. Zacznij ćwiczyć około 2 miesięcy przed wyjazdem w góry – biegaj, chodź na długie spacery lub po schodach, możesz też pływać lub uprawiać Nordic Walking. Ta ostatnia alternatywa może się okazać strzałem w dziesiątkę – kijki trekingowe są bardzo dużym ułatwieniem na szlaku, warto więc wziąć je ze sobą w podróż. Propozycje planów ćwiczeń przed wyjazdem w góry znajdziesz na różnych stronach internetowych, np. goromaniacy.pl.

Zadbaj o bezpieczeństwo
Zanim wyruszysz w góry, skompletuj małą apteczkę – najważniejsze będą w niej plastry, bandaż i płyn do dezynfekcji (wystarczy zwykły spirytus). Koniecznie weź też preparat odstraszający owady i krem z wysokim filtrem. Pamiętaj, aby mieć zawsze naładowany telefon i zapisz w nim numer Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Niezbędnym elementem wyposażenia górskiego podróżnika jest dobra mapa z oznaczonymi szlakami. Oczywiście możesz też korzystać z map elektronicznych na smartfonie – licz się jednak z ryzykiem utraty zasięgu podczas wędrówek.

Skompletuj garderobę
Odzież do chodzenia po górach powinna być wygodna i przewiewna, z naturalnych materiałów. Pamiętaj też o odpowiedniej ilości bielizny i podkoszulek na zmianę, kurtce przeciwdeszczowej i polarze. Garderobę dobieraj tak, aby zabezpieczyć się na każdą pogodę. Podstawą udanej wyprawy w góry są oczywiście buty – najlepiej przeznaczone właśnie do takich wędrówek. Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w markowe, wysokiej jakości obuwie.

Poprzedni artykułCo warto zobaczy w Karpatach?
Następny artykułWyjątkowe atrakcje w świętokrzyskim parku narodowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj