Rysy – Najłatwiejszy szlak na Rysy

Planujesz zdobyć najwyższy szczyt Polski? Wiedz, że mimo, że najwyższy to nie jest najtrudniejszy do zdobycia. Wymaga od wspinających się dobrej kondycji fizycznej bo sił musi starczyć nie tylko na wejście, ale również na zejście.

Wybieramy szlak
Rysy najłatwiej zdobyć od słowackiej strony. Szlak ten jest krótszy – w jedną stronę trzeba pokonać 9 km, dla porównania wybierając szlak z Palenicy Białczańskiej trzeba wspinać się 12,2 km. Drogi te różnią się również pod względem deniwelacji – po słowackiej stronie 1290 m, po polskiej 1652 m.
Na Słowacji zaczynamy wędrówkę od wysokości 1300 m, w Polsce 972 m. Szlak po Polskiej stronie wymaga ciężkiej wspinaczki z wykorzystaniem łańcuchów gdyż prowadzi przy wyeksponowanych przepaściach. Natomiast po słowackiej stronie łańcuchy występują nielicznie tylko na wysokości ok. 2000 m n.p.m.
Za wspinaczką po słowackiej stronie przemawiają również dwa schroniska na szlaku. Można w nich odpocząć, uzupełnić zapasy jedzenia i wody lub przenocować (konieczna jest rezerwacja z dużym wyprzedzeniem).

Kiedy się wspinać?
Na Słowacji szlaki Tatr Wysokich czynne są od 16 czerwca do 31 października, czyli w sezonie letnim. Najlepiej zaplanować wyprawę na lipiec lub sierpień kiedy mamy dużą szansę na dobrą pogodę. Prognozę pogody należy śledzić na bieżąco. Oczywiście wspinanie się w czasie opadów jest niebezpieczne, ale warto też wybrać wyjątkowo ładny dzień.
Wejście na Rysy to możliwość podziwiania niesamowitej panoramy. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza można zobaczyć stamtąd nawet Kraków. Jeżeli zdobędziecie szczyt podczas zamglenia będzie czuć niedosyt. Dlatego warto kontrolować jaka pogoda ma być danego dnia.

Garść informacji
Wejście na szczyt zajmuje 4 godziny i 35 minut. Wrócić możemy tą samą drogą lub zejść na polską stronę w kierunku Morskiego Oka.
Na wysokości 2250 m n.p.m. po słowackiej stronie znajduje się najwyżej położone w Tatrach schronisko „Chata pod Rysami”. Znajduje się tam słynna toaleta z której rozpościera się przepiękny widok na góry. W schronisku można w czasie odpoczynku uraczyć się pysznym słowackim piwem.
Słowacki szlak cieszy się dużą popularnością, nie tylko dlatego, że jest łatwiejszy, ale jest również bardzo atrakcyjny widokowo. Szlak zaczyna się przy Szczyrbskim Jeziorzie. Możemy tam dojechać busem, elektriczką lub samochodem i zostawić go na płatnym parkingu.

Poprzedni artykułJakie wodospady w tatrach warto zobaczyć?
Następny artykułWindsurfing w górach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj