fbpx
Strona główna Ciekawostki Wanda Rutkiewicz – najwybitniejsza Polka himalaizmu

Wanda Rutkiewicz – najwybitniejsza Polka himalaizmu

0
Wanda Rutkiewicz – najwybitniejsza Polka himalaizmu

Kilka dni temu przypadła 75 rocznica urodzin Wandy Rutkiewicz – Polki, która udowodniła, że również kobiety znajdą swoje miejsce w światowym himalaizmie. To trzecia kobieta i pierwsza Europejka, która stanęła na Mount Everest i pierwsza zdobywczyni K2.

Wanda Rutkiewicz i początki jej pasji

Urodzona w 1943 w Płungianach Wanda Rutkiewicz z wykształcenia była elektronikiem. W czasach szkolnych interesowała się siatkówką, w której zwiastowano jej wielką karierę. Wanda jednak zmieniła plany – odwiedziwszy po raz pierwszy Rudawy Janowickie zasmakowała we wspinaczce i raz na zawsze związała z nią swoje losy.

W 1962 roku ukończyła kurs taternicki na Hali Gąsienicowej. Jej pierwsze, większe „zdobycze” to Mnich i Kasprowy Wierch. Wówczas rozpoczęła również działalność publicystyczną, pisząc książki i udzielając się w czasopismach alpinistycznych. Była Członkiem Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu.

Czas wysokich gór

Od 1964 roku Rutkiewicz zaczęła zdobywanie znacznie wyższych szczytów. Kolejno odwiedziła Alpy, Pamir, Hindukusz oraz Himalaje.

Śmierć

W 1992 roku wraz z Carlosem Carsolio atakowała Kanczendzongę. Po 12 godzinnej wspinaczce w bardzo trudnych warunkach Carsolio zdobył szczyt samotnie, pozostawiając Wandę za sobą. Spotkał ją w drodze powrotnej – zmęczoną i pozbawioną odpowiedniego wyposażenia. Rutkiewicz nie zamierzała jednak zrezygnować ze zdobycia szczytu. Postanowiła go atakować kolejnego dnia.

Po dwóch tygodniach do Polski dotarła wieść o zaginięciu Wandy. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj