Rusinowa Polana – w sam raz na rodzinne wycieczki

Szukasz malowniczej okolicy na rodzinną, górską przechadzkę? Sprawdź uroki Rusinowej Polany – skrywającej kwintesencję tatrzańskiego klimatu, jak i długą, interesującą historię.

Rusinowa Polana – historia

Rusinową Polanę napotkamy między Gęsią Szyją, a Gołym Wierchem. Jej nazwa wywodzi się od rodu Rusinów, którym ten teren Zygmunt III Waza przyznał w 1628 roku. Często można spotkać się z nazewnictwem alternatywnym, w tym np. Rusinka, czy Rusinówka.

Opis okolicy

Polana położona jest na wysokości 1180-1300m n.p.m., a jej całkowita powierzchnia to około 20 ha. Graniczy z Doliną Filipinki, Doliną Złotą oraz z Doliną Waksmundzką. Interesujące ukształtowanie polany zawdzięczamy między innymi przedostatniemu zlodowaceniu, którego oznaką jest podcięcie stoku na skraju polany, jak i granitowe bloki.

Przyroda

Rusinowa Polana to miejsce idealne dla miłośników piękna przyrody. W jej okolicach żyją jelenie, sarny, niedźwiedzie, lisy i zające. To doskonałe okoliczności do obserwowania rzadkich okazów roślin, takich jak np. złoć mała. Po dziś dzień odbywa się tu również wypas owiec.

Miejsce idealne na wypoczynek

Atuty Rusinowej Polany odkryto u schyłku XIX wieku – wtedy też Walery Eljasz-Radzikowski i Eugeniusz Janota odkryli jej potencjał i opisali jako miejsce doskonałe do wypoczynku. Rusinowa Dolina zapewnia piękny widok na Tatry. W pobliżu znajduje się imponujące sanktuarium Matki Bożej. To znakomite miejsce zarówno na rodzinny, długi wypoczynek, jak i pełne emocji górskie wędrówki. Zwłaszcza latem Rusinowa Polana cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, którzy chętnie obierają ją jako miejsce do biwaków.

Szlaki Turystyczne

W pobliżu Rusinowej Polany znajdują się trzy szlaki turystyczne – czarny, niebieski i zielony. Każdy z nich oferuje zróżnicowane możliwości górskich wędrówek, w zależności od predyspozycji turystów.

Poprzedni artykułKopa Kondracka – historia zaklęta w halach
Następny artykułKorona Gór Polski. Zdobyłeś już wszystkie szczyty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj