Rohacze – najpiękniejsze szczyty Tatr Zachodnich

Odwiedzając Tatry Zachodnie nie można pominąć szczytów, które przykuwają uwagę każdego – Rohacze swoim wyglądem przypominają bardziej szczyty Tatr Wysokich, co zdecydowanie je wyróżnia.

Rohacze – specyfika szczytów

Położone nad dolinami Smutną, Żarską i Jamnicką Rohacze to dwa, wybitne szczyty – Rohacz Płaczliwy (2125m) oraz Rohacz Ostry (2088m). Rozdziela je Rohacka Przełęcz. Zbudowane są ze skał krystalicznych. Ze względu na charakterystyczne, strome podejścia nazywane bywają “Orlą Percią Tatr Zachodnich”.

Sława wśród turystów

Rohacze do dziś cieszą się ogromną popularnością, dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi i malowniczej okolicy. Wspinał się na nie np. Tytus Chałubiński.

Szlaki prowadzące przez Rohacze uchodzą za trudne – strome i wymagające trasy wymagają dobrego wyposażenia i doświadczenia we wspinaczce. Nie powinni wybierać ich ci, którzy zmagają się z lękiem wysokości.

Mariusz Zaruski, który w 1912 roku pokonał grań Rohaczy zimą, tak wspominał swoją wyprawę:

„…chociaż każdy z nas obyty był dobrze z cudami tatrzańskiej zimowej fantasmagorii, przez dłuższy czas staliśmy bez ruchu, podziwiając robotę pelagiczną zimy. Oto ściana lita ze śniegu, straszliwą w swej śmiałości linią spadająca w przepaść; oto potworne białe kowadło, na którym chyba legendarni przodkowie Lapończyków, rówieśnicy Laurukadża, kuli swe siekiery…

Poprzedni artykułPoznaj najgroźniejsze ośmiotysięczniki
Następny artykułGóry Złote i ich urok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj