Pustynia Błędowska – przyrodniczy fenomen

Na pograniczy Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej mieści się prawdziwy cud natury, który stopniowo dosłownie znika z powierzchni ziemi. Pustynia Błędowska to unikalny teren, który zdecydowanie warto odwiedzić – to doskonałe miejsce na wypoczynek, a także gratka dla miłośników przyrody.

Historia Pustyni Błędowskiej

Legenda głosi, że pustynia powstała z rozsypanego przez diabła piasku, którym chciał zaspać kopalnię srebra w Olkuszu. W rzeczywistości, jest to pustynia pochodzenia antropogenicznego – powstała wskutek spadku poziomu wód gruntowych i wycinku lasów przez okoliczną ludność. Początki jej powstawania datuje się już na czasy średniowieczne.

Losy Pustyni Błędowskiej wiążą się z różnymi, historycznymi wydarzeniami. Stanowiła ona teren ćwiczebny dla batalionu pomocniczego piechoty legionowej podczas I wojny światowej. W czasie II wojny światowej pełniła funkcję poligonu dla niemieckich lotników.

Zarastanie pustyni

Pustynia Błędowska jest zagrożona zarastaniem – zapobiec temu zjawisku ma program „Ochrona mozaiki siedlisk przyrodniczych w zlewni rzeki Białej Przemszy” realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Jego cele to m.in. wyznaczenie biegnącej przez pustynię 12 kilometrowej ścieżki, karczowanie i odkrzewianie, a także wypas zwierząt.

Walory turystyczne

Na terenie Pustyni Błędowskiej można odbywać przejażdżki konne i piesze wędrówki. Na jej terenie znajdziemy żółty Szlak Pustynny.

Poprzedni artykułRodzinna rozrywka w parku Zatorland
Następny artykułAtrakcje turystyczne na Wielkiej Czantorii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj