Przepiękny Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy obejmuje malownicze góry Pieniny, w które charakteryzują się różnymi formami skalnymi i ziołoroślowymi łąkami.

Spływ przełomem Dunajca

To głównie dla tej atrakcji jeżdzi się do Pienińskiego Parku Narodowego. Spływ tratwami przełomem Dunajca to niesamowite przeżycie. Dunajec płynie w głęboki wąwozie, który rzeka sama wyżłobiła. Trasa wynosi 18 km i wiedzie przez najpiękniejsze tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Na długości 9 km Dunajec ostro skręca aż siedmiokrotnie. Wysokość wapiennych skał wąwozu sięga momentami nawet do 500 metrów ponad lustro wody.

Miejsce to docenione jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Taki spływ trwa ponad dwie godziny, okoliczności przyrody są jednak tak zachwycające, że chciałoby się płynąć jeszcze dłużej. Jest to jeden z najwspanialszych przełomów rzecznych w Europie.

Trzy Korony

Na Masywie Trzech Koron występuje wiele rzadkich gatunków roślin. Rośnie tam siedem gatunków, które nie występują nigdzie indziej w Pieninach.

Partię szczytową góry stanowi pięć charakterystycznych turni. Na najwyższej z nich (Okrąglica – 982 m n.p.m.) znajduje się platforma widokowa. Można z niej podziwiać przełom Dunajca, Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Magurę Spiską, a przy dobrych warunkach pogodowych można zaobserwować Babią Górę. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Pienińskim Parku Narodowym. Szczyt Trzy Korony jest symbolem tego parku.

Sokolica

To kolejny wspaniały punkt widokowy, którego nie można ominąć będąc w Pienińskim Parku Narodowym.

Sokolica to szczyt o wysokości 747 m n.p.m., na jego wierzchołku znajdują się reliktowe sosny (najstarsza ma około 500 lat). Jego południowe stoki spadają prawie pionowo do przełomu Dunajca. Największy uskok ma 100 m wysokości.

Ze szczytu mamy doskonały widok na Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie, Tatry wysokie i oczywiście przełom Dunajca.

Ruiny Zamku w Czorsztynie

W granicach Pienińskiego Parku Narodowego znajdują się ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku. Zamek otwarty jest dla zwiedzających. Ruiny położone są malowniczo na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Z zamku jest wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie.

Nad skarpą jeziora znajduje się jeszcze jeden zamek – średniowieczny zamek w Niedzicy, który obecnie spełnia funkcje muzealno-hotelowe i jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Poprzedni artykułZ dala od tłumów – Magurski Park Narodowy
Następny artykułNajwiększe atrakcje tatrzańskiego parku narodowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj