Jak przejść Orlą Perć?

Najtrudniejszy z polskich szlaków górskich. Najniebezpieczniejszy bo wiedzie przez przełęcze i szczyty Tatr Wysokich. Ci, którzy odważą się wejść, zobaczą, że również najpiękniejszy.

Dla kogo?

Orla Perć zdecydowanie nie jest szlakiem dla laików. Osoby, które w górach bywają tylko od święta i na co dzień nie dbają oswoją kondycję fizyczną będą musiały najpierw przygotować się do pokonania tego szlaku.

Najlepiej zacząć od wejścia na:

– Szpiglasowy Wierch,

– Kościelec,

– Przełęcz pod Chłopkiem.

Obycie się ze specyfiką terenu wysokogórskiego to podstawa. Trzeba przygotować się na wspinaczkę z wykorzystaniem łańcuchów, pokonywanie dłuższych odcinków wiodących przez granie i wielogodzinną wędrówkę (pokonanie Orlej Perci zajmuje od 6 do 8 godzin).

Nie ryzykuj

Z wędrówki tym szlakiem powinny zrezygnować osoby z lękiem wysokości. Szlak jest odsłonięty i często prowadzi nad przepaścią. Co więcej, na jego trasie znajduje się 8-metrowa drabina przymocowana do pionowej skały. Nie jest to odcinek trudny technicznie, ale dla osoby z lękiem wysokości będzie nie do pokonania.

W sezonie na szlaku można spotkać wielu turystów. Jeżeli w trakcie wspinania się sparaliżuje was strach wywołacie zator na drodze. Co było by nierozważne i spowolniło wspinaczkę wszystkich osób na szlaku.

Przygotowania

Zanim wyruszysz przygotuj się do tej wędrówki fizycznie (całodzienna wspinaczka jest męcząca) i psychicznie (paraliżujący strach jest tak samo niebezpieczny co bagatelizowanie szlaku).

W ekwipunku nie może zabraknąć mapy, jedzenia i wody. Warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i kask. Na szlaku często spadają obsuwające się kamienie. Przed tymi mniejszymi kask doskonale ochroni głowę. Pamiętaj również, aby w czasie wiosny i jesieni mieć przygotowane raki, które mogą przydać się w przypadku oblodzeń.

Najważniejszą rzeczą są odpowiednie buty. Skały nawet w sezonie letnim mogą być miejscami pokryte śniegiem lub śliskie. Pójście w trampkach czy butach miejskich to narażanie się na upadek z dużej wysokości. But musi być dobrze dopasowany i posiadać podeszwę o dobrej przyczepności.

Szlak turystyczny

To najdłuższy szlak graniowy w Tatrach Wysokich prowadzi przez przełęcze Zawrat i Krzyżne do Polany pod Wołoszynem.

Mimo, że Orla Perć to najtrudniejszy szlak w Polsce, jest to nadal szlak turystyczny czyli przeznaczony dla turystów, a nie zawodowców. Z odpowiednim przygotowaniem przejście go będzie niezapomnianą przygodą.

Szlak powstał sto lat temu właśnie z myślą o zwykłych turystach, aby mogli cieszyć się wędrówka po szczytach Tatr, zamontowano na szlaku łańcuchy, drabinki i klamry.

Orla Perć Mapa

Orla Perć Mapa
Orla Perć Mapa
Poprzedni artykułNajwiększe atrakcje tatrzańskiego parku narodowego
Następny artykułCo warto zobaczy w Karpatach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj