Przed wyjściem na szlak sprawdź warunki pogodowe

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskich Kolei Linowych wynika, że o zmienności pogody w Tatrach nie wiemy zbyt wiele. Tymczasem to właśnie pogoda jest jednym z najważniejszych czynników, które powinniśmy brać pod uwagę planując górskie wycieczki. Zanim zdecydujemy się na wyjście na szlak trzeba poznać aktualne i przewidywane warunki atmosferyczne oraz wiedzieć jak się zachować, kiedy zaskoczy nas śnieg w środku lata, burza, mgła czy porywisty wiatr – przypomina Apoloniusz Rajwa, przewodnik wysokogórski i tatrzański, wieloletni pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Kasprowym Wierchu, ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry!

Zaledwie 40 proc. badanych przez IBRIS na zlecenie Polskich Kolei Linowych wiedziało, że śnieg w Tatrach może leżeć przez cały rok. 32 proc. respondentów niesłusznie spodziewało się go wyłącznie od września do maja, a 23 proc. od października do marca. Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 85 proc. nie umiała też wskazać jak zachować się w górach podczas burzy.  Wyniki tego badania pokazują, że nasza wiedza na temat pogody w górach i tego jak się zachować nas szlaku w trudnych warunkach atmosferycznych nie jest najlepsza.

Warunki w górach mogą zmieniać się z godziny na godzinę. Największe zagrożenia związane z pogodą to porywisty wiatr, mgła i zróżnicowana temperatura. Na graniach wieje przeciętnie z prędkością 80–100 km/godz., a porywy często dochodzą do 140–150 km/godz.  Silny wiatr może nas przewrócić lub zdmuchnąć, w niższych partiach gór jesteśmy też narażeni na przygniecenie przez wywracane drzewa lub spadające gałęzie. Wiatr sprawia, że odczuwalna temperatura jest też znacznie niższa, co może prowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu.

– Wiatru w górach nigdy nie wolno lekceważyć. Obowiązkiem każdego turysty przed wizytą na szlaku powinno być sprawdzenie pogody na najbliższe godziny, by bezpiecznie zdążyć zrealizować cel swojej wycieczki. Warto zapoznać się z komunikatami turystycznym TPN-u oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie TOPR-u – mówi Apoloniusz Rajwa, ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry!

Niebezpieczny może być także wiatr halny. Najsilniejszy halny w Tatrach wiał w maju 1968 roku, porywy dochodziły do 300 km/ godz. – Tego dnia miałem dyżur w obserwatorium na Kasprowym Wierchu. Żeby wyjść na zewnątrz i zrobić odczyty pogodowe musiałem przywiązać się liną do kaloryfera i dodatkowo trzymać się mocno barierki. Wiało tak mocno, że nad tarasem przelatywały kamienie. Deski, które były zgromadzone do budowy wyciągu na Goryczkowej wiatr zrzucił do Kotła Gąsienicowego – wspomina Apoloniusz Rajwa.

Pamiętajmy, że silny wiatr znacznie utrudnia bądź uniemożliwia normalną wędrówkę. Duży napór powietrza może nie tylko przeszkadzać w zrobieniu kroku, ale też zapierać dech. Należy wtedy osłonić usta, ręką, szalikiem czy chustką, lecz nie odwracać się do wiatru plecami, gdyż spowoduje to jeszcze większe trudności w oddychaniu.

Więcej informacji na temat akcji edukacyjnej oraz porad w materiałach filmowych można znaleźć na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl i na FB/odpowiedzialniewgory. Strona jest aktualizowana na bieżąco o nowe informacje przydatne przed wyjściem w góry.

Ambasadorzy akcji dzielą się doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, opowiadają    w jaki sposób zaplanować i przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, jak zachować się na szlaku i na stoku, uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne, co zrobić gdy spotkamy dzikie zwierzę, jak chronić przyrodę oraz zorganizować sobie czas podczas pobytu w górach, by najlepiej i bezpiecznie go wykorzystać.

Pierwsza, zimowa edycja całorocznej akcji Odpowiedzialne w góry!, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu.

Poprzedni artykułDobry ekwipunek podstawą wyprawy w góry
Następny artykułPlecaki do zadań specjalnych – dla wspinaczy, biegaczy, do sportów zimowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj