
Na terenie Pogórza Zachodniosudeckiego znajduje się mikroregion, który każdego zachwyci swoją nietuzinkowa przyrodą i pięknem krajobrazów. Pogórze Kaczawskie to idealne miejsce dla zwolenników wędrówek, wspinaczek, ale i spędzania czasu z rodziną w pięknych okolicznościach natury.
Położenie Pogórza Kaczawskiego
Pogórze Kaczawskie to najbardziej wysunięty na północ fragment Sudetów Zachodnich. Graniczy z Pogórzem Wałbrzyskim, Górami Kaczawskimi, Pogórzem Izerskim oraz Niziną Śląsko-Łużycką. W jego obrębie wyróżniamy następujące, pomniejsze regiony:
- Dolina Bobru
- Pogórze Bolesławieckie
- Rów Zbylutowski
- Wzniesienia Płakowickie
- Pogórze Złotoryjskie
- Wysoczyzna Ostrzycka
- Kotlina Proboszczowska
- Dział Jastrzębnicki
- Rów Świerzawski
Teren
Pogórze Kaczawskie wyróżnia się pofałdowanym terenem, na którym zauważyć można pojedyncze, bazaltowe wzniesienia. Najwyższym wzniesieniem Pogórza jest Ostrzyca (501 m n..p.m). Teren budują skały metamorficzne, osadowe, wulkaniczne.
Przyroda Pogórza
Pogórze Kaczawskie to teren pokryty w przeważającej części roślinnością leśną. Na tych terenach mamy niepowtarzalną okazję obserwować rzadkie okazy roślin, takie jak podkolan biały, buławnik czerwony, kukułka bzowa. Unikalna przyroda Pogórza Kaczawskiego podlega należytej ochronie – na owych terenach znajdują się park Krajobrazowy Chełmy, obszary krajobrazu chronionego: Grodziec i Ostrzyca Proboszczowicka, a także liczne rezerwaty przyrody.
Dla turystów
Pogórze Kaczawskie pokryte jest licznymi trasami turystycznymi, które odpowiedzą potrzebom zarówno zapalonych podróżników, jak i tych, którzy chcą po prostu spędzić miły weekend w pięknych okolicznościach przyrody.