Plecaki

Bez względu na to czy wybierasz się na jednodniową wycieczkę czy w górach planujesz spędzić całe wakacje niezbędny będzie plecak. Idąc w góry trzeba zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzeczy, a przecież wszystkiego po kieszeniach nie upchniemy.

 

Plecak jednodniowy
Jeżeli preferujesz jednodniowe wycieczki plecak powinien być jak najlżejszy (do 1 kg). Wielkość jest tu dowolna, w zależności ile rzeczy potrzebujesz na jedne dzień. Dobrze, żebyśmy mieli łatwy dostęp do zawartości plecaka. Tu dobrym rozwiązaniem jest suwak przez całą długość plecaka. Przydadzą się również kieszenie i zaczepy na niezbędny sprzęt.

Jeżeli planujesz używać plecaka również zimą sprawdź czy da się do niego łatwo podpiąć raki, narty i inne rzeczy w których będziesz korzystać.

Przy dłuższych wyprawach zwiększyć musi się pojemność plecaka gdyż musimy mieć miejsce na większy ekwipunek. Wybierając plecak zwracaj uwagę na jego pojemność, wagę oraz przeznaczenie.

 

Cechy szczególne plecaków:

1. Szwy. Bardzo ważne, żeby były wykonane solidnie. Podwójne, klejone – im mocniejsze tym lepiej. Jeśli szwy rozchodzą się, wybierz inny model.

2. Kieszenie boczne – ułatwiają dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy, często spotykane są kieszenie z siatki do których idealnie wchodzą butelki z wodą.

3. Zamki – nie ma nic gorszego niż rozchodzący się zamek w plecaku. Zamki muszą być solidnie wykonane i dobrze wszyte. Podgumowane suwaki chronią przed wilgocią.

4. Klamry – aby uzyskać jak najmniejszą wagę plecaka klamry są coraz cieńsze co odbija się na ich wytrzymałości. Przed zakupem plecaka sprawdź czy klamry wytrzymają kilka sezonów oraz czy dasz radę otworzyć zapięcia w rękawiczkach.

5. Komin – przedłużenie komory dzięki której łatwo zwiększymy pojemność górskiego plecaka. Przyda się każdemu kto raz na jakiś czas wybiera się na dłuższą górską wycieczkę.

6. Stelaż – powinien być wygodny aby jak najmniej obciążać plecy podczas wędrówek. Im większy plecak tym solidniejszy stelaż. Obecnie odeszło się już od zewnętrznych stelaży, teraz są to rozbudowane wewnętrzne konstrukcje.

7. Pas biodrowy – nie może go zabraknąć przy dużych plecakach. Pozwala on odciążyć ramiona. Im większy plecak tym szerszy powinien być pas. W pasie biodrowym może znajdować się dodatkowa kieszeń na drobiazgi.