Plecaki trekkingowe w góry

Wybierając się nawet na krótką wycieczkę w góry, musimy koniecznie zabrać ze sobą wodę, coś do jedzenia, wierzchnie okrycie i kurtkę przeciwdeszczową na wypadek zmiany pogody. Nic więc dziwnego, że mało kto wychodzi w góry bez plecaka. Pozostaje więc pytanie co wybrać, by nie tylko bez trudu poradzić sobie z noszeniem bagażu po górach, ale też nie obawiać się, że w połowie drogi plecak zniszczy się i stanie się bezużyteczny.

Cena to nie wszystko

Na samym początku musimy wyzbyć się przekonania, że wystarczy wybrać dowolny plecak w racjonalnej z naszego punktu widzenia cenie. Różnorodność produktów na rynku jest tak duża, że bez trudu znajdziemy coś odpowiedniego, niezależnie od budżetu, a losowanie plecaka spośród ofert popularnych marketów może skończyć się koniecznością prowizorycznego naprawiania go na trasie.

Jednodniowe wycieczki

Przeważająca większość turystów górskich nie spędza na szlaku jednorazowo więcej niż 12 godzin. Jeśli jesteś jednym z nich, skup się przede wszystkim na wyborze lekkiego, wygodnego modelu. Optymalnym, uniwersalnym rozwiązaniem jest pojemność rzędu 20-25L, jednak musisz tu wziąć pod uwagę, czy będziesz nosić wyłącznie swoje rzeczy, czy może też, na przykład, kurtkę przeciwdeszczową swojej drugiej połówki. Z uwagi na to, że na rynku znajdziemy ogromną ilość plecaków w o podobnej pojemności, warto zwrócić uwagę na szczegóły:

  • Ilość i rozłożenie dodatkowych kieszonek
  • Zamek pozwalający na szerokie rozwarcie głównej komory
  • Trwałość i wytrzymałość zamków błyskawicznych
  • Możliwość przypięcia kijków trekkingowych
  • Ewentualne usztywnienie pleców
  • Pas biodrowy i pasek na wysokości piersi
  • Wbudowany bukłak na napoje

Oczywiście nie sposób jednoznacznie ocenić, które z tych funkcjonalności są najważniejsze. Na pewno wiele zależy od tego, jaką formę wędrówki wybierzemy i jak trudny szlak zamierzamy pokonać. Zabierając ze sobą jedynie wodę, kanapki i płaszcz przeciwdeszczowy, możemy zrezygnować z pasa biodrowego i nie potrzebujemy wielu dodatkowych kieszonek. Z kolei, jeśli na przykład zależy nam na bukłaku na wodę, wybór plecaków będzie już dosyć ograniczony.

Uniwersalne plecaki trekkingowe

Jeśli pragniesz odbyć swoją pierwszą w życiu wyprawę „od schroniska do schroniska”, będzie Ci potrzebny plecak o pojemności rzędu 55-65L. W taki plecak bez większych trudności zapakujemy rzeczy niezbędne na kilka dni wędrówki, a jednocześnie będziemy w stanie taki plecak samodzielnie i bez większych trudności unieść.

Poszukując odpowiedniego produktu, należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość szwów i wodoodporność plecaka, a także na odpowiednie wykonanie pasa biodrowego. W przypadku tego typu obciążeń jego funkcja staje się już bardzo istotna. Warto też dobrać plecak, który nie będzie na nas za duży ani zbyt mały rozmiarowo – w tym celu należy go dobrze przymierzyć jeszcze w sklepie.

Pamiętaj o tym, że współczesne plecaki nie psują się wcale zbyt szybko, więc Twój pierwszy zakup może okazać się wyborem na lata. Tym bardziej warto więc spędzić nieco czasu na poszukiwaniach, aby nie popełnić głupiego błędu, który skutkowałby potem koniecznością ponownego poszukiwania i wydawania pieniędzy.

Poprzedni artykułSzczawnica: nie tylko uzdrowisko
Następny artykułŚpiwór trekkingowy – jak wybrać?