Plecaki do zadań specjalnych – dla wspinaczy, biegaczy, do sportów zimowych

Szukasz plecaka do zadań specjalnych? Takiego, który wytrzyma spotkanie ze skałami, będzie ultralekki i jak najbardziej odporny na warunki atmosferyczne? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz plecak wspinaczkowy, biegowy lub zimowy. Warto poznać najciekawsze rozwiązania topowych producentów przed podjęciem decyzji.

Plecaki wspinaczkowe

W produkcji plecaków wspinaczkowych specjalizują się głównie takie marki, jak Deuter, Lowe Alpine i Black Diamond. Plecaki wspinaczkowe różnią się od turystycznych przede wszystkim konstrukcją i kształtem – posiadają szereg rozwiązań ułatwiających dostęp do komory i rozmieszczenie sprzętu oraz opływowy kształt (mało elementów, które mogą zahaczać na ścianie).

Jednymi z najbardziej zaawansowanych plecaków wspinaczkowych jest seria Gravity marki Deuter. W jej skład wchodzą takie modele jak: Gravity Rock&Roll (pojemność 30 litrów, system zamykania roll-top, dzięki któremu można regulować wielkość komory), Gravity Motion (pojemność 35 litrów, zamek w tylnym panelu), Gravity Expedition (pojemność 45 litrów, plecak alpinistyczny), Gravity Haul (pojemność 50 litrów, z zamkiem na tylnym panelu, który rozsuwa się jak walizka). Plecaki te miały premierę w 2017 roku i szybko stały się bestsellerami. Deuter oferuje również plecaki wspinaczkowe damskie, które posiadają nieco inną konstrukcję niż modele męskie.

Na przykładzie serii Deuter Gravity można zobaczyć, jak perfekcyjnie dopasowane mogą być plecaki do potrzeb wspinaczy. Nie znaczy to jednak, że tylko ta seria zasługuje na uznanie. Warto też zwrócić uwagę na propozycje od Lowe Alpine, jak seria Alpine Ascent i Mountain Ascent, plecaki wspinaczkowe Black Diamond oraz serię Guide marki Deuter.

Plecaki biegowe

Plecaki biegowe to jedne z najlżejszych typów plecaków. Najbardziej ogólnie można podzielić je na plecaki z bukłakiem (camelbak) i plecaki z kieszeniami zewnętrznymi na bidony. Tego typu plecaki znajdują zastosowanie zwłaszcza podczas długich i ultradługich dystansów. Są jednak też biegacze, którzy ten sport traktują bardziej rekreacyjnie i np. łączą biegi z biwakowaniem albo z wędrówką górską. Jeszcze inną grupą są biegacze trailowi, którzy na trasę zabierają też kije. W takich sytuacjach posiadanie plecaka biegowego jest właściwie koniecznością.

Jednym z najlżejszych na świecie plecaków biegowych jest model Mammut MTR 141 Advanced, który waży tylko 300 gramów, a może zmieścić 10+2 litry. Wykonany jest z oddychającego materiału, na każdej szelce posiada kieszeń na bidon o pojemności 600 ml i umożliwia przytroczenie kijów trekkingowych. Plecak ten można zmienić w camelbaka, bo ma wewnętrzną kieszeń na bukłak i możliwość wyprowadzenia rurki. To bardzo praktyczny model dla tych biegaczy, którzy chcą zabrać prowiant i odzież na całodniową wyprawę.

Z kolei w produkcji niewielkich plecaków z bukłakiem specjalizuje się marka Source (również producent zestawów nawadniających). To typowe camelbaki, których pojemność zaczyna się od 2 litrów, ale dostępne są też modele ponad 10-litrowe. Te większe plecaki są chętnie wybierane również przez rowerzystów.

Plecaki zimowe

Jeszcze inne cechy posiadają plecaki zimowe. Wśród nich znajdziemy plecaki lawinowe, które są wyposażone w system poduszek powietrznych lub system AvaLung (rozwiązanie marki Black Diamond), wydłużający czas oddychania, gdy zostaniesz zasypany przez lawinę. Z tych specjalistycznych rozwiązań warto korzystać, jeśli udajesz się w miejsca, w których występuje wysokie zagrożenie zejściem lawin deskowych.

Plecaki narciarskie i skiturowe znajdują się w ofercie m.in. marek Deuter, Black Diamond, Lowe Alpine czy Gregory. Ich pojemności są różne, więc można odpowiednio dobrać model do potrzeb. Cechą wspólną plecaków narciarskich jest niska waga i podwyższona wytrzymałość. Dla freeridowców ważne zapewne będzie, że niektóre modele posiadają wewnętrzną kieszeń na bukłak. Z kolei te osoby, które uwielbiają dłuższe wyprawy skiturowe mogą zwrócić uwagę na propozycje marki Deuter, zwłaszcza model Guide 35+. To właśnie ten plecak jest standardowym wyposażeniem alpejskich służb ratowniczych i TOPR-u.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami sklepu górskiego E-Pamir.pl

Poprzedni artykułPrzed wyjściem na szlak sprawdź warunki pogodowe
Następny artykułMajówka – na nartach czy na rowerze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj